V Kostelci na Hané žil Petr Bezruč
Další Toulky krajem nás zavedou do hanáckého městečka v době rozkvetlých růží a dozrávajícího ovoce. Projdeme si místo, které bylo od pravěku osídlené zemědělci.
Našly se tu staré germánské hroby z doby Římské. V roce 1347 byl Kostelec již označen jako opidum, tedy městečko, které patřilo k plumlovskému hradu. Dnešní radnice pochází z roku 1771, za ní stojí velká budova školy a nad ní dominanta hanácké krajiny na úpatí Drahanské vrchoviny - kostel.
Kostelecký chrám sv. Jakuba Staršího z let 1740 až 1756 byl postaven podle plánů stavitele Antonia Martinelliho. Za areálem kostela stojí lichtenštejnský dvůr a za ním nový hřbitov, který také patří k velice pozoruhodným místům.
Poznáme z něj, že se nacházíme v bohaté obci, a najdeme výjimečné náhrobky např. sochu dívky, která se opírá o rozhlasový přijímač, velkou bustu Hanačky v kroji a triptych od Františka Bílka, předešlé dvě sochy jsou dílem Karla Otáhala.
Na opačné straně městečka se nachází skromný červený domeček, v němž od roku 1939 bydlel básník Petr Bezruč, který si zdejší kraj oblíbil. My si zmíněná místa projdeme s historikem Jánem Kadlecem.
Toulky krajem poslouchejte v neděli 14. září.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.