Vesmír viděný olomouckou optikou

Spolupracují na mezinárodním projektu zkoumání kosmického záření. Odborníci z Olomouce Dušan Mandát a Miroslav „Mira“ Pech.

Rodák z Vysočiny Dušan a olomoucký patriot Mira nejsou typy ctihodných pánů profesorů v saku a kravatě. Jsou to mnohem víc neformální mladí muži, s jakými člověk rád kdykoli zajde posedět u piva či kafe. Už proto, že ale jejich profesní životopisy zdobí zkušenost z mezinárodních výzkumů po celé zeměkouli.

Profesor Miroslav Hrabovský z Olomouce mladé fyziky, konkrétně optiky už před časem oslovil, nechť se zapojí do výzkumu kosmického záření – důležitého cíle zkoumání současné fyziky. A zároveň stále ještě velké neznámé.

V současnosti tedy olomoucký tým spolupracuje na vzniku mezinárodní observatoře CTA – Cherenkov Telescope Array (podle ruského vědce Čerenkovova a tzv. Čerenkovova záření).

O mezinárodním vědeckém výzkumu kosmického záření, o dobrodružství při cestách anebo také o tom, že pány vědce si nemusíme vždy představovat jako ctihodné profesory v kravatách a oblecích s vědci-pohodáři Dušanem Mandátem a Miroslavem Pechem.

  • O mezinárodním vědeckém výzkumu kosmického záření, o dobrodružství při cestách anebo také o tom, že pány vědce si nemusíme vždy představovat jako ctihodné profesory v kravatách a oblecích s vědci-pohodáři Dušanem Mandátem a Miroslavem
    Pechem.
    " style="">
    O mezinárodním vědeckém výzkumu kosmického záření, o dobrodružství při cestách anebo také o tom, že pány vědce si nemusíme vždy představovat jako ctihodné profesory v kravatách a oblecích s vědci-pohodáři Dušanem Mandátem a Miroslavem
    Pechem.
    " style="">
    O mezinárodním vědeckém výzkumu kosmického záření, o dobrodružství při cestách anebo také o tom, že pány vědce si nemusíme vždy představovat jako ctihodné profesory v kravatách a oblecích s vědci-pohodáři Dušanem Mandátem a Miroslavem
    Pechem.
0:00
/
0:00

Předcházela tomu důležitá zkušenost na jiné observatoři Pierra Augera.

V čem jejich účast na projektu hlavně spočívá? Jaké je to na cestách na odlehlá místa s nejlepšími podmínkami pro sledování vesmíru, bez všudypřítomného světelného smogu?

„Děláme takzvaný základní výzkum, rohlíky to asi hned tak nezlevní,“ usmívají se pohodáři Dušan a Mira. I tak se ale vyplatí zaposlouchat se do jejich vyprávění.

autor: Bořek Volný

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.