Na fasádu olomoucké radnice se vrátí hned čtvery historické sluneční hodiny

28. říjen 2016

Kdo přijíždí do Olomouce, nemůže minout radniční orloj z doby reálného socialismu. Další turistická atrakce se teď ve městě chystá. Z druhé strany radnice budou na fasádě ukrajovat čas sluneční hodiny. A hned čtvery. Byly tam za Rakouska-Uherska, v 21. století se na původní místo zase vrátí.

„Mohlo by to být dobré. Já tady chodím dost často. Určitě se na to přijdu podívat,“ těší se na návrat slunečních hodin na olomouckou radnici Anežka Dostálová. Na roh radnice se teď dívám s historikem Leošem Mlčákem.

„Stojíme u jihozápadního nároží, kde se nacházely jednak nárožní hodiny a asi o dvě okenní osy byly po obou stranách další dvoje. Jsou doloženy už od roku 1576,“ říká.

Zmíněný roh radnice směřuje zhruba do Pavelčákovy ulice. „Ty jedny byly nárožní, to znamená, že na každou stranu byly samostatné hodiny, které byly spojeny do jedněch hodin. To je poměrně vzácná záležitost. Měly zhruba tři metry na výšku a asi dva a půl metru na šířku. Byly velmi pěkně zdobené. Byly sloučením císařského orla a olomouckého městského znaku, tedy šachované červenobílé orlice. Ty hodiny měly uprostřed prsou písmena FJMT. První dvě písmena se vztahují k císaři Františku Josefovi a druhá dvě k Marii Terezii. To zase odkazuje na polepšení městského znaku,“ popisuje historik.

Historik Leoš Mlčák ukazuje, kde budou sluneční hodiny

Když uděláme pár kroků, máme tu orloj, nad námi věžní hodiny, jak přesně ukazovaly sluneční hodiny čas? „Dalo se zhruba určit čas na půl hodiny přesně. Nakonec lidé v té době ještě ani přesný čas příliš mnoho nepotřebovali,“ dodává Leoš Mlčák.

Do Olomouce tak možná turisté začnou jezdit i za netradičními slunečními hodinami. Přesná čísla mohou posluchači najít v elektronické databázi slunečních hodin v Česku.

autor: bam