Ministerstvo schválilo studii k přehradě v Nových Heřminovech

22. únor 2012

Výstavba přehrady Nové Heřminovy na Bruntálsku je na spadnutí. Ministerstvo životního prostředí naposledy posoudilo vliv takzvané malé varianty na okolní přírodu a nádrž schválilo. Povodí Odry tak může pokračovat v přípravě velkého projektu.

Pod vodou má skončit až 50 objektů, z toho šestnáct obytných domů. Povodí Odry stavby vykupuje a vesnici už opustila přibližně dvacítka lidí. Někteří starousedlíci se ale stále vystěhování brání. Jedním z nich je Miroslav Houdek, tamní rodák a majitel velkého stavení a nekonečné zahrady.

„Pokud mi Povodí Odry předloží pravomocné územní rozhodnutí, začnu s nimi jednat. Doposud nic nepředložili. Já jim kašlu na peníze, protože tohle údolí se nedá zaplatit penězi,“ řekl nám loni v srpnu pan Houdek.

Jeho bojovný postoj se nezměnil ani poté, co ministerstvo dalo přehradě zelenou. „Ale já vůbec o ničem nevím. Je to pořád stejné, pro mne se nic nezměnilo,“ řekl nám nyní.

Právě územní rozhodnutí je dalším krokem, které Povodí Odry plánuje. Hnutí Duha Jeseníky je ale přesvědčeno, že ministerstvo nepostupovalo správně a chystá se územní rozhodnutí napadnout.

„Zákony vyžadují, aby v procesu EIA byly zhodnoceny varianty. Tam varianty chybí a díky této chybě si myslíme, že Správní soud dokumentaci vrátí. A bohužel se občané opět nedočkají nějakého rychlého řešení,“ vysvětluje Ivo Dokoupil z Hnutí Duha Jeseníky.

Několik let bojuje proti přehradě také starosta obce Radek Sijka. Teď dokonce chystá právní kroky. „Podnikneme veškeré možné právní kroky ke zvrácení tohoto rozhodnutí,“ ujišťuje.

Povodí Odry a ministerstvo se hájí

„Varianty byly velice pečlivě zvažovány v předchozích letech. Vláda vybrala variantu menší nádrže s revitalizacemi na tocích,“ říká Petr Březina z Povodí Odry.

Jeho slova potvrzuje také Michaela Jendeková z ministerstva životního prostředí. „Ministerstvo může v procesu EIA posuzovat jen ty varianty, které mu byly předloženy oznamovatelem, což je Povodí Odry,“ vysvětluje.

Práce na nové nádrži mají začít v roce 2016. Náklady mají dosáhnout téměř osmi miliard korun. Podle ministerstva zemědělství by se za to měla postavit přehrada, nová silnice a počítá se také s úpravou celého koryta řeky Opavy.

autor: Jana Jeckelová