Částeční invalidní důchodci si budou moci bez omezení přivydělat

21. leden 2006
Zprávy , Zprávy

Lidé, kteří pobírají částečný invalidní důchod, dostanou možnost bez omezení si přivydělat. Počítá s tím novela, kterou už podepsal prezident a která počítá se zjednodušením administrativy. Jediné omezení, které se nově částečných invalidních důchodců týká, je jejich zdravotní stav.

Částeční invalidní důchodci jsou dosud znevýhodněni proti lidem, kteří mají plný invalidní důchod - těm už nyní náleží penze bez ohledu na to, kolik si jinak vydělají. Jarmila Hladilová z ostravského úřadu práce proto novelu přivítala. "Myslím si, že to opravdu je přínosem, protože někteří částečně invalidní důchodci nechtěli nastoupit na plný úvazek z toho důvodu, že by překročili výdělky a částečný invalidní důchod by jim byl odebrán. I přesto, že mohli pracovat na osm hodin."

Zrušení omezení přivítal i třiatřicetiletý Přemysl, který si kvůli částečnému invalidnímu důchodu musí hlídat příjmy. "Byl jsem limitován částkou, kterou si můžu vydělat ke svému důchodu. Jak jsem si to nehlídal a můj zaměstnavatel by to překročil, tak při účtování na důchodovém by mi důchod vzali."

Úředníci ze správy sociálního zabezpečení potvrdili, že jediné omezení, které se nově částečných invalidních důchodců týká, je jejich zdravotní stav. Výpočet platu je otázkou domluvy mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Jarmila Hladilová dodala, že volných míst pro lidi se zdravotním postižením je málo. Vyplatí se podle ní chodit přímo k zaměstnavatelům, kteří nabízejí místa pro zdravé uchazeče. Ti pak mohou počítat se zvýhodněním.

"Pokud si berou uchazeče, který je osobou se zdravotním postižením, samozřejmě si mohou podat žádost o příspěvek na zřízení chráněného pracovního místa nebo chráněné pracovní dílny. A nebo mají druhou možnost, že si mohou požádat o příspěvek takzvaně na mzdu. Záleží jen na tom zaměstnavateli, zda je ochoten si všechny záležitosti k příspěvku vyřídit," vysvětlila Jarmila Hladilová. Týká se to tedy i lidí s částečným invalidním důchodem. Příspěvek na mzdu mohou čerpat zaměstnavatelé i pro zaměstnance dlouhodobě evidované nebo obtížně umístitelné.

autor: Gabriela Všolková