Pokračuje projekt Bezpečnější Ostrava. Policisté se teď zaměří na seniory

15. listopad 2014

Co dělat, když vás okradou nebo jak zabránit tomu, aby se z vás stala oběť trestného činu? S tím si teď Ostravané budou vědět rady. Policisté za podpory radnice rozjeli další část kampaně Bezpečnější Ostrava. A slibují, že lidem budou pomáhat intenzivněji.

K osmi tisícům případů jen za letošní rok už vyjeli ostravští policisté. A jak říkají: kde je trestný čin, tam je i oběť. A právě lidem, na které se zaměří třeba zloději nebo násilníci teď chtějí muži a ženy v uniformách pomáhat.

„Zvlášť zranitelné oběti – těch je v Ostravě za letošek několik set, přesněji řečeno je to 560 osob,“ říká náměstek ostravského policejního ředitele Radovan Vojta.

Ze statistik vyplývá, že nejrizikovější skupinou jsou děti, mladiství a senioři. Mnozí ale nevědí, jaká jsou jejich práva.

„Je to zejména respektování osobnosti a důstojnosti, bezplatná odborná pomoc, právní informace, ochrana před hrozícím nebezpečím,“ upřesňuje Barbora Stankušová z ostravského magistrátu.

Policisté ve svých informačních centrech nebo při besedách s lidmi řeší třeba to, jak se bránit okradení. Hlavně seniorům pak rozdávají i bezpečnostní doplňky, kapsičky na krk, píšťalky nebo baterky.

  • Policie se v rámci projektu Bezpečnější Ostrava zaměří na seniory. Podrobnosti ke kampani, která se bude věnovat i pomoci obětem trestných činů, zjišťovala reportérka ČRo Zdislava
    Mochová.
    " style="">
    Policie se v rámci projektu Bezpečnější Ostrava zaměří na seniory. Podrobnosti ke kampani, která se bude věnovat i pomoci obětem trestných činů, zjišťovala reportérka ČRo Zdislava
    Mochová.
    " style="">
    Policie se v rámci projektu Bezpečnější Ostrava zaměří na seniory. Podrobnosti ke kampani, která se bude věnovat i pomoci obětem trestných činů, zjišťovala reportérka ČRo Zdislava
    Mochová.
0:00
/
0:00

Co je krizová situace

Kampaň má teď hlavně naučit lidi rozeznávat, kdy už jde o vážnou situaci a je zapotřebí zásah policie.

„Krizová situace je taková situace, kterou si člověk vyhodnotí svým selským rozumem, jak já říkám. Použil bych rozum a když se mi něco nezdá, někdo se snaží někoho okrást nebo někoho napadá – to je krizová situace, ke které by lidé neměli být lhostejní a měli by ji oznámit,“ dodává Radovan Vojta.

Třeba v tramvajích můžete v těchto dnech slyšet, jak se správně zachovat, když se vám něco nezdá.

Policisté teď díky dotaci mohou obětem trestných činů nabídnout i lepší zázemí na svých služebnách. Ostrava za kampaň zaplatila 72.000 korun, dalších 280.000 pak dostala jako státní dotaci.

autor: Zdislava Mochová