Před 40 lety zabíjel na dole Staříč metan. Exploze tehdy připravila o život 43 horníků

30. prosinec 2016
Zprávy , Zprávy

Jednu z největších poválečných důlních tragédií prožívali předposlední den roku 1976 horníci na dole Staříč poblíž Frýdku-Místku. Ve zhruba čtyřsetmetrové hloubce tehdy vybuchl metan a zabil 43 horníků. Za neštěstí mohla podle vyšetřovatelů nedbalost střelmistra.

„Prakticky jsme se dozvěděli, že došlo k neštěstí na Staříči, a to bylo všechno, co jsme věděli,“ vzpomíná Jaroslav Minka, který před 40 lety dorazil na chlebovickou šachtu dolu Staříč jako důlní záchranář.

Přímo na místo neštěstí se sice nedostal, rozsah zkázy mu ale popisovali kolegové. „Že to je jako po výbuchu. No a to my jako záchranáři, kteří už byli na takových akcích, jsme věděli, jak situace po výbuchu vypadá. To jsme si tak trochu dovedli představit,“ dodává Minka.

  • Smutné výročí důlní historie připomíná redaktor Michal
    Polášek.
    " style="">
    Smutné výročí důlní historie připomíná redaktor Michal
    Polášek.
    " style="">
    Smutné výročí důlní historie připomíná redaktor Michal
    Polášek.
0:00
/
0:00

Štěstí v neštěstí měl tehdy horník Zdeněk Albert. Osudnou směnu si vyměnil. „No a ten, co tam byl, tak měl úraz a pak do konce života s ním manželka musela chodit do lázní,“ říká horník.

Měla to být přitom poslední šichta roku 1976. Pro 43 horníků ale byla poslední v jejich životě. Záchranáři našli jen dva zraněné. Brzy bylo jasné, že mohutnou explozi způsobil metan. Podle bývalého horníka Miroslava Ličky k tomu přispělo dlouhodobé porušování předpisů.

„Hlavně předáci, oni byli placení od těžby. Takže i když se namontovala čidla, oni to čidlo položili na zem, protože ten metan se drží nahoře. A jede se,“ prozrazuje dávnou praxi Miroslav Lička.

Tragédie změnila pohled na bezpečnost

Oficiálně byl ale za viníka označen střelmistr, který před odpálením nálože prostory nevyvětral od výbušného metanu. Bránit se nemohl, při explozi zahynul.

„Tady v tom případě byly okolnosti takové, že zřejmě ten metan byl v zrovna v tom rozmezí od 5 do 15 procent a tím pádem k tomu výbuchu došlo,“ vysvětluje bývalý záchranář Jaroslav Minka.

Důl Paskov

K neštěstí ale podle závěrů vyšetřování mohl přispět i alkohol. Několik mrtvých horníků jej mělo v těle a v dole se našla láhev s vínem. Tragédie tehdy změnila pohled na bezpečnost.

„Už dostali strach i předáci. Byly větší obavy a větší důslednost, kontrola byla větší. Dost lidí opustilo šachtu. Někteří odešli, bo měli strach fárat,“ říká dlouholetý horník Miroslav Lička.

Šachta dolu Staříč u Chlebovic se mezitím stala součástí dolu Paskov, ve kterém na konci března skončí těžba uhlí. Neštěstí z předposledního dne roku 1976 tak zřejmě zůstane navždy největším, které tento důl zažil.

autor: Michal Polášek