Brigita Bakovská napsala knihu vzpomínek
Nebylo jí ještě ani šestnáct a už měla za sebou pobyt ve dvou vyhlazovacích táborech. Brigita Bakovská z Bohumína si i po dlouhých desítkách let pamatuje, jak jí druhá světová válka a antisemitismus naprosto změnily život. Paměti zachytila v tenké knize Ukradené sny.
87letá Brigita Bakovská prošla táborem v Terezíně a pak dvěma vyhlazovacími tábory v Osvětimi a Bergen-Belsenu. Hlavně v Osvětimi mladá dívka cítila, že je na pokraji sil. Dvakrát tam stála před Josefem Mengele.
„On to byl fešák, to si ještě dneska pamatuju. Ale to nebyl člověk. Prostě si dělal z lidí pokusné králíky,“ vzpomíná.
Knihu Ukradené sny dala dohromady praktická lékařka Bakovské Andrea Laštovková. Mladá žena tvrdí, že zápisy paní Brigity příliš upravovat nemusela.
„Nejsilnější je asi vůbec ten příjezd do koncentračního tábora a třídění. Její maminka šla napravo, na smrt, a ona šla nalevo a pak žila se svým otcem. Ten jí tam umřel také. Opravdu silné věci, které musela prožít ve svých zhruba 13 až 15 letech. Je to něco, co si neumíme vůbec představit,“ říká autorka knihy Andrea Laštovková.
Na fotografii na obalu knihy Ukradené sny Bakovská ukazuje doživotní památku na holokaust - číslo 73628 na levém předloktí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.