Frýdecký zámek zaplnily tisíce baněk. Skleněná krása Vánoc bude k vidění až do února

Na výstavě Skleněná krása Vánoc natáčela redaktorka Iva Havlíčková.
Pověsit si na vánoční stromek baňky ve tvaru tenisových míčků, ovoce nebo mobilního telefonu. Jestli chcete letos zvolit netradiční tvary, které baví hlavně děti, inspiraci najdete třeba na výstavě baněk na frýdeckém zámku.
České skleněné vánoční ozdoby, které teď vystavují na zámku ve Frýdku-Místku, vyrábí malé družstvo z Valašska, ale vyváží je do celého světa. Výstava Skleněná krása Vánoc potrvá v Muzeu Beskyd do 5. února.
„Je tady třeba klasická šiška, ale je tady vidět i výroba té šišky – z jakého tvaru se postupně vyfoukává až do té konečné podoby, do obarvení. A šiška je vlastně úplně první atypický tvar, který se dal baňce,“ připomíná Anna Pavlisková, pracovnice Muzea Beskyd.
První písemná zmínka o skleněných vánočních ozdobách pochází z Německa z roku 1848.
Na výstavě kromě klasických kulatých tvarů a šišek uvidíte třeba i mobilní telefon. Tuto baňku, která je určená pro vývoz na Havaj, uvidíte v jedné z vitrínek. „Je to velice atypický tvar. Co je ale zajímavé, když mobily začaly, tak v té době to byl velký boom i ve vývozu baněk ve tvaru mobilu,“ dodává Pavlisková.
Na výstavě uvidíte ale i další netradiční tvary – Buddhu, Santa Clause, papoušky, různé ovoce. Mají tam také tenisové míčky. A všechny jsou ručně vyrobené.
„V dnešní době existuje přes 15 tisíc vzorů a motivů, které se každoročně doplňují o zhruba 800 nových dekorů. Výroba je hodně inspirovaná výrobou látek, která zrovna v tom roce takzvaně frčí. Podle stylu a barvy látky se pak vyrábějí i baňky,“ upozorňuje pracovnice muzea.
Ve vitrínách výstavní síně Muzea Beskyd najdete přes 3000 vánočních baněk.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.