Malenovický kostel Na Borové je kulturní památkou. Pro místní hodně znamená

S malenovickou rodačkou Janou Pyszkovou hovořila redaktorka Romana Kubicová.
Na malém kopci v Malenovicích poblíž Lysé hory se vypíná kostelík. Tomuto místu se tady říká Na Borové. Kdysi tady rostly borovice.
Na první pohled nemá s dřevěným kostelem na Prašivé nic společného. Ale stačí se trochu zahloubat do jeho historie a hned se odkryjí zajímavé souvislosti. Do kostelíku Na Borové v Malenovicích jsme se vydali s místní rodačkou Janou Pyszkovou.
„Kostel nechal postavit majitel frýdeckého panství hrabě František Eusebius. Původně nechal zřídit na Borové a Prašivé misijní stanice ve snaze vymýtit na svém panství nekatolické učení. Byla zde postavena zděná misijní kaple – to je ten nynější boční vchod do kostela a taky tady bylo dřevěné obydlí pro toho misionáře,“ vypráví paní Pyszková.
Z původní kaple zbyl vlastně jen ten boční vchod. Kostel byl vysvěcen 14. září 1673 a zasvěcen svatému Ignáci z Loyoly. Toto bylo převzato z kostela z Prašivé, který byl vysvěcen o rok dříve, a už tam nebyl zasvěcen svatému Ignáci ale svatému Antonínu Paduánskému.
„Ze 40. let 19. století je zachována litografie tohoto kostela Na Borové s dřevěnou bání na původní kapli a s malou dřevěnou věží,“ připomíná jednu z podob kostela paní Pyszková s tím, že současná podoba kostela je z roku 1890, kdy byla přistavěna kamenná věž.
Kostel byl v roce 2001 prohlášen za kulturní památku. „Památkáři je stavba hodnocena jako dobře dochovaná ranně barokní architektura s některými prvky goticko-renesančního tvarosloví,“ dodává rodačka.
Pro místní kostel hodně znamená. Je to vlastně dědictví jejich předků. „Velmi rádi se tady scházeli, nasávali to učení církve a předávali dalším generacím,“ říká Jana Pyszková. Ona sama se v Malenovicích narodila, v kostele Na Borové byla pokřtěna i oddána.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.