Odry a jejich blízké okolí lemuje Stříbrný chodník

S Květoslavem Wiltschem z Českého svazu ochránců přírody v Odrách, který před časem stál u zrodu stezky, hovořila redaktorka Naďa Čvančarová.
Jde o naučnou stezku, díky které můžete být zanedlouho a ještě k tomu příjemným a zábavným způsobem o něco chytřejší jak v oboru geologie a historie, tak botaniky a ekologie. Stříbrný chodník nasměruje vaše kroky do části Oderských vrchů, k rybníkům, mokřadům, rozhledně na Pohoři i k dolům, kde se už ve 13. století těžila stříbrná ruda.
Stezka měla původně 13 zastavení, později přibyly další tři. „Stezka začíná v Odrách u výletiště U Spurného, jak se říká. Pokračuje západním úbočím pohořského kopce a vystupuje na nejvyšší vrchol Pohoře. Lesem se dostaneme k dolu a potom kolem potoka k řece Odře a rybníků zpátky do města,“ popisuje Květoslav Wiltsch z Českého svazu ochránců přírody v Odrách.
Stezka je velmi rozmanitá, co se týče přírodních, historických, architektonických zajímavostí. V Pohoři najdete zastavení týkající se hornické historie obce, další zastavení si všímá kostela a další zase lidové kultury či zemědělských statků.
Na Pohoři pak najdeme rozhlednu. Je 17 metrů vysoká, jsou na ní čtyři vyhlídkové plošiny, a pokud zdoláte 64 schodů, čeká vás daleký výhled směrem na Jeseníky a potom směrem na Beskydy.
„Ale proč je v takovém tvaru. Má symbolizovat původní strážní činnost už od dob knížete Břetislava, kdy se stavěly tyto strážní věže na ochranu hranic Moravy a Slezska. A Odry vlastně převzaly tento symbol do znaku,“ vysvětluje Wiltsch.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.