Opavské Muzeum ošetřovatelství ukazuje, jaké to bylo kdysi v nemocnici

V prostorách Slezské nemocnice v Opavě je Muzeum ošetřovatelství. Najdete tam přístroje, pomůcky a zdravotnický materiál jako starožitnosti, kdysi ale dříve pomáhaly. Připravila Naďa Čvančarová.
Muzeum ošetřovatelství v Opavě, které vzniklo ve Slezské nemocnici před dvěma lety, je svého druhu u nás ojedinělé. Názorně zasvěcuje návštěvníky do historie a tajů práce ošetřovatelů a zdravotních sester.
Mezi exponáty, kdy některé ještě pamatují Rakousko-Uhersko, vás budou fascinovat mimo jiné staré skalpely, injekční stříkačky, kostní vrtačky nebo defibrilátory. V dobovém duchu je vybavený i nemocniční pokoj nebo operační sál. Nechybí tam ani figuríny pacientů a sestřiček.
Některé exponáty vzbudí úsměv na rtech, jiné mrazení v zádech. Stejně tak ale i pocit obdivu k práci zdravotníků.
Nápad založit Muzeum ošetřovatelství měla před časem dlouholetá zdravotní sestra Lenka Hanková - dnes náměstkyně ošetřovatelské péče a ombudsmanka Slezské nemocnice v Opavě. Chtěla tak ukázat historii i taje ošetřovatelské práce, a také zachránit exponáty, které jsou už dnes nemocniční starožitnosti.
Vydejte se s námi na prohlídku Muzea ošetřovatelství (viz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘ hned pod titulkem) v magazínu Křížem krajem. Tento i další díly magazínu pak najdete v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.