Příspěvek na péči. Kdo má na něj nárok a jak se vyřizuje

30. říjen 2015
Dobré odpoledne

Největší audioportál na českém internetu

Investiční pobídky nesmějí v kategorii vyspělejších států, což je v tomto případě i Česká republika, překročit 25 % nákladů | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

S primářkou Oddělení následné péče Nemocnice v Bílovci Dagmar Palasovou hovořila redaktorka Naďa Čvančarová.

Lidé, kteří jsou z důvodu svého zdravotního stavu závislí na pomoci druhých, mohou žádat o příspěvek na péči. Nárok na něj, jeho posouzení a výši u nás vymezuje zákon o sociálních službách. A právě otázkám kolem příspěvku na péči je věnován další díl naší páteční miniporadny s primářkou Oddělení následné péče Nemocnice v Bílovci Dagmar Palasovou.


Mnoho lidí se dostane do situace, kdy potřebuje a hledá informace, které se týkají péče o příbuzné. Paní primářko, co je to vůbec tedy příspěvek na péči a komu je určen?

Příspěvek na péči je sociální dávka, která je určena lidem, kteří jsou nesoběstační a z důvodu svého dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu potřebují pomoc jiné osoby. A příspěvek na péči je určen tomu nemocnému. Ale pochopitelně on musí mít nějakého poskytovatele té pomoci. To znamená, že bez toho poskytovatele, kterým může být sociální služba ale i příbuzný toho nemocného, se nedá poskytnout.

Žadatelem je ten nemocný, který pomoc potřebuje. Na jeho rodné číslo se ta dávka bude vyplácet. Musí si dát žádost o poskytnutí příspěvku, do ní ale musí uvést jméno toho poskytovatele, který mu tu pomoc poskytne. A to může být právě ten příbuzný nebo nějaká sociální služba.

Jak a podle jakých kritérií se určuje výše příspěvku na péči?

Po žádosti musí být ještě splněno několik podmínek – a to musí být provedeno sociální šetření přímo v domácnosti toho pacienta nebo žadatele a pak ještě musí být posouzen jeho zdravotní stav. Na základě těchto dvou zjištění se pak ten příspěvek přizná nebo nepřizná. Výše toho příspěvku je od 800 do 12.000 korun.

Co všechno se posuzuje?

Posuzuje se především jeho soběstačnost, a to od péče o vlastní osobu až do možnosti postarat se o vlastní domácnost. Posuzuje se mobilita toho člověka. Je to přesně určených deset bodů, které sociální pracovník zjišťuje.


Dotazy do naší sociálně-zdravotní miniporadny můžete psát na mailovou adresu: nada.cvancarova@rozhlas.cz, nebo také zavolat na číslo 596 203 213.

Co všechno je možné z příspěvku na péči financovat?

Je zaslán žadateli a je zcela na něm, jak s tímto příspěvkem naloží.

Jak je to případech, kdy člověk už na tom není zdravotně tak dobře, aby byl schopný o tom rozhodovat?

V takových případech mohou příspěvek vyřídit příbuzní pacienta. Pacient ale musí mít možnost se podepsat pod ten příspěvek, nebo musí mít potvrzení, že se ze zdravotních důvodů podepsat nemůže. Nebo v tomto případě už by měl být stanoven opatrovník pacienta, který má pak právo tyto věci vyřídit.

Liší se výše příspěvku pro děti a pro dospělé?

Ano, u dospělých je ta výše 800, 4000, 8000 a 12.000 korun, děti ten příspěvek mají vyšší. Ten první stupeň je 3000, pak 6000, 9000 a 12.000 korun.


Celý rozhovor s primářkou Oddělení následné péče Nemocnice v Bílovci Dagmar Palasovou si poslechněte kliknutím na odkaz v úvodu článku – ‚Poslechněte si celý rozhovor‘.

autor: can