Válečné Vánoce představuje památník v Hrabyni

Národní památník II. světové války v Hrabyni uspořádal výstavu o Vánocích v časech války. Dozvíte se, jak vypadal tradičně nazdobený stromeček ve Slezsku i to, proč chtěli nacisté vánoční svátky zrušit. Připravila Petra Štrymplová.
Byly stříbrné, padaly z nebe a lidé je sbírali na polích. Řeč je o takzvaných lamelách, které za války shazovala letadla. Měly rušit rádiové vlny. Ve válečném památníku v Hrabyni na Opavsku se dozvíte, že lamely pak končily jako ozdoba vánočních stromků.
Připravit oslavy vánočních svátků za druhé světové války nebývalo snadné. Lidé si museli vystačit s příděly, dárky často dostaly jen děti a u vánoční tabule v mnoha rodinách někdo vždycky chyběl. Národní památník druhé světové války v Hrabyni na Opavsku svou aktuální výstavou připomíná, jak slavili ve válečných letech Vánoce lidé ve Slezsku.
„Na druhé straně Opavice si naproti nám Němci postavili dřevěné Vítkovice. Maketu. Aby jim je nezničili Američané. A most tam hlídali Němci. Poblíž byly dva velké bagry na těžbu štěrkopísku a tam bylo hodně ryb. Ve válce dostávali ryby jen německé rodiny,“ říká Božena Martiníková, zaměstnanec památníku a pamětnice.
„Když byla maminka smutná, že nám bude dělat asi jen amoletu z vajíček – jako dvojobal, že to bude jako kapr, můj už skoro dospělý bratr vzal sekyrku a velký pytel, plazil se podél trati a pak sekal led. Riskoval. Ale dotáhl plný pytel ryb a celá rodina měla po letech krásné Vánoce,“ vzpomíná paní Martiníková.
Vánoce ve spojitosti s válečnými lety. Proč stojí za to i takovýto aspekt války připomenout?
„Je potřeba ho připomínat. Nejen že lidé za války trpěli, také Vánoce tím byly postiženy. Ale co je zajímavostí – Vánoce pochází z německého slova weihnachten, což zní německy a je to německy a právě němečtí nacisté za druhé světové války chtěli oslavu Vánoc zrušit. Pokládali za špatné to, že Ježíš byl Žid,“ říká Kamila Poláková, autorka výstavy a šéfka památníku.
Součástí výstavy je miniinstalace vánočního stromu, na kterém je plno papírových ozdob a ve staniolu zabalený kostkový cukr, který v chudších domácnostech nahrazoval baňky.
„A co je na tomto stromečku další zvláštností – nahoře na špici jsou lamely. Padaly na zemi většinou z letadel, rušily rádiové vlny, aby ta letadla nikdo nezachytil,“ ukazuje autorka výstavy.
Za dalšími zajímavostmi a podrobnostmi jste do hrabyňského památníku zváni prostřednictvím našeho magazínu Křížem krajem – viz odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.