Skutterudit - zázrak pro termoelektrické generátory
Výjimečné materiály pro termoelektrické generátory zkoumají vědci z týmu docenta Čestmíra Drašara.
Nové termoelektrické generátory na bázi skutteruditu už brzy mohou být součástí například automobilu. Takový generátor dokáže odpadní teplo spalování benzínu změnit na elektrickou energii. Ušetří benzín i životní prostředí. Jistě byste si přáli lednici, která bude tichá, spolehlivá, bez údržby po desetiletí. Stačí vyměnit termoelektrický generátor.
A termoelektrické generátory jsou potřeba i pro sondy vypuštěné do hlubokého vesmíru. Tam, kam už Slunce nedosáhne, a je potřeba elektřina.
Skutteruditové materiály mají vynikající vlastnosti potřebné pro novou generaci termoelektrických generátorů - především spolehlivost, výkon, dlouhověkost.
Vlastnosti nových syntetických skuteruditů zkoumají v laboratoři docenta Čestmíra Drašara Ústavu aplikované fyziky a matematiky Univerzity Pardubice. Nové materiály pro termoelektrické generátory zkoumají společně s odborníky ze Společné laboratoře chemie pevných látek Akademie věd ČR a Univerzity Pardubice. Nad experimentem hovořili ing. Jiří Navrátil Ph.D., ing. Vladimír Kucek Ph.D. a docent Čestmír Drašar.
Pořad vznikl za podpory Univerzity Pardubice a projektu BRAVO - Brána vědění otevřená - který je spolufinancován evropskými fondy a státním rozpočtem České republiky.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.