Víte, že vtip o polovodičích a celovodičích je realitou? Vzpomíná profesor Miloslav Frumar
Pořad představí zakladatele pardubické vědecké školy, alespoň tak nazývají v mezinárodním chemickém světě profesora Miloslava Frumara. Profesoru Frumarovi bylo v letošním roce sedmdesát pět let a stále je členem týmu badatelů.
Profesor Frumar se již 50 let věnuje výzkumu v oblasti chemie pevných látek a anorganických materiálů. Jeho vědecká škola je světově uznávána například v oblasti krystalických a amorfních polovodičů.
Zaměřil se také na luminiscenční vlastnosti krystalických materiálů a amorfních tenkých vrstev halogenidů a chalkogenidů – materiálů, které zrychlí technický svět o další míle. Příklady konkrétního využití tohoto základního výzkumu posluchače překvapí.
Legenda nejen fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, ale i světových kongresů v oboru chemie, profesor Miloslav Frumar, bude hovořit o výzkumech od šedesátých let do současnosti.
V roce 2002 byl profesor Frumar vyznamenán francouzským řádem Rytíře akademické palmy, v roce 2006 prestižní mezinárodní cenu Stanforda R. Ovshinského, která je udělována nejvýznamnějším vědcům světa za dlouhodobé vynikající výsledky v oblasti výzkumu nekrystalických chalkogenidů.
Pořad vznikl za podpory projektu „Podpora odborného vzdělávání a rozvoje vědeckovýzkumného týmu Centra materiálového výzkumu Pardubice“.
Tento projekt je spolufinancován ESF a státním rozpočtem ČR.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka