Lichnice míří na poštovní známku a těší se na novou vyhlídku

Lichnice míří na poštovní známku a těší se na novou vyhlídku
Kdo by neznal bránu do Železných hor. Její sláva teď možná ještě naroste. Od podzimu by se měl motiv zříceniny hradu dostat dokonce na dopisy. Když si ho tam nalepíte na známce.
Tento fakt těší kastelánku Ivanu Matykovou. Lichnice pro ni znamená hodně. Že nemá léto pro sebe, jí nijak nevadí: „Za ty roky jsem si na to zvykla. Musím říct, že se na léto každoročně těším a snažím se návštěvníkům na našem objektu připravit co nejkrásnější chvíle a okamžiky. Snad se to daří. Poslední dobou jsme i podle návštěvnosti velice úspěšní. Na Lichnici nacházím smysl pro svůj život.“
Daleká dohlednost
Příští rok by se na Lichnici měla otevírat vyhlídková plošina, rozhledna. „V minulých letech se tam dělaly dvě vyhlídkové věže, ale postupně musely být sneseny kvůli špatnému statickému posudku. Tohle přiláká nové návštěvníky. Spousta lidí si vyhlídky pamatuje a bude se chtít znovu podívat. Při dobré viditelnosti to je pastva pro oči. Vidíte Ronov nad Doubravou, Žleby, Čáslav, Kolín, Kutnou Horu a občas i Bezděz, Říp, Milešovku.“
Lichnice si považoval taky legendární panovník
Podle Matykové je možné, že na Lichnici pobýval Karel IV. osobně. „Vyřizoval odúmrť po Kateřině ze Žleb. Navštívil třeba i nedaleký Rušinov. Tam byly lázně. A on byl v té době už trochu starší pán. Výnosem dokonce zařadil Lichnici mezi jedenáct nejdůležitějších hradů v tehdejších Čechách.“
Na dnešní Lichnici mohou lidé během posledního červencového víkendu vidět lukostřelbu, dokonce bude i svatba. V srpnu pak následuje jóga, divadlo, ukázky výcviku psů. Během září na Václava se chystá menší slavnost včetně bitvy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.