Místo církevní školy motocykloví veteráni. Svratouch má nové muzeum

20. říjen 2016

Největší audioportál na českém internetu

Muzeum historických motocyklů Svratouch | Foto: Jiři Šiller

Místo církevní školy motocykloví veteráni. Svratouch má nové muzeum

Od letošních prázdnin získal Svratouch na Chrudimsku nové turistické lákadlo. Původně tam uvažovali o muzeu venkovských řemesel. Protože ale podobné existuje v sousední Svratce, nakonec i díky nadšení Pavla Šillera vzniklo muzeum historických motocyklů.

„Tato myšlenka mně v hlavě zrála minimálně pět let. Chodil jsem kolem budovy bývalé evangelické školy. Obec ji zakoupila v podstatě v žalostném stavu. S kamarádem jsme na to místo pomýšleli už dřív, ale neměli jsme odvahu obec oslovit. Pak se to ale stalo, starosta nám vyšel vstříc. Našel v tom dobrý nápad zviditelnění obce. Udělali se jisté úpravy a my už jsme motorky zabalené v dekách, které původně stály po garážích ve vlhku, dostávali do tohoto podstatně důstojnějšího prostředí,“ říká Šiller.

Luxus i rarity

Po republice bychom našli dost muzeí podobného zaměření. Zdánlivě tedy v tomto směru není co nabídnout. Většinou ale jde o sbírky strojů české a československé výroby. Ve Svratouchu převažují veteráni z ciziny. „Jsou tam motorky anglické výroby, třeba luxusní pro velmi bohaté lidi. V české expozici ukazujeme i motorky předválečné výroby. Chtěli bychom ukázat taky motorky zbytku světa. Návštěvník vidí rozdíl produkce. Raritou pak je řadový čtyřválec Nimbus dánské výroby.“

Muzeum historických motocyklů Svratouch

Bude se podle Šillera muzeum dál rozšiřovat? „Svým způsobem je to pro nás nemoc, choroba, vášeň. Po dohodě se starostou chceme rozšířit muzeum o půdní prostory, kde by se zachovaly prvky staré stavby v podobě velkých trámů a vazeb. Jenom by se zateplil interiér. Záleží na penězích. Zatím za tu krátkou dobu se udělalo obrovské množství práce. Musím poděkovat lidem, kteří mi s tím pomáhali. Někteří jsou ochotní zapůjčit své stroje, když je to prostředí udržované.“

Taky návštěvnost prý dosahuje dobrých hodnot. „Minimálně přes sezónu pro nás byla nadstandardní. Na otevření přišla drtivá většina obce a přijeli kamarádi z celé republiky s automobily i s motocykly. Nakonec jsme neměli kam ty stroje stavět. Podobnou akci bychom si rádi i zopakovali.“

autor: MAL

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.