Netopýři nejsou létající myši aneb blíží se Noc mladých výzkumníků
Druhým rokem po sobě bude příští úterý zámek v Pardubicích hostit Noc mladých výzkumníků. Jakub Malý zjistil, že na akci si každý najde své.
„Kdo se chce dozvědět něco nového, vyzkoušet si něco z oblasti chemie, ze zdravotnictví nebo i z jiných oblastí, je zván. Univerzita má sedm fakult a každá fakulta bude něco prezentovat. Kromě Univerzity tam budeme mít hvězdáře, otevřenou zámeckou kapli s průvodkyní. Připojí se k nám také chemicko-technická průmyslovka,“ říká za organizátory Iva Svobodová.
„Bude se třeba vyrábět zmrzlina, to by mohlo být lákavé. Na zámku by měla být i sopka nebo 3D animace. Chystáme se pozorovat noční oblohu, rozjet kovářskou výheň, brusírnu a mnoho dalšího.“ Koktejl s příměsí vědy se „začne míchat“ už v 16 hodin a potrvá zhruba do půlnoci. Nabídne dál třeba přednášku přírodovědce Vladimíra Lemberka „Netopýři nejsou létající myši“. Na to naváže výtvarná dílna, ve které budou děti netopýry vyrábět.
České bankovky jsou špičkově chráněné. Lidé ale znají jen vodotisk
Jiří Nožička z Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice (Ústavu ekonomických věd) představí veřejnosti ochranné prvky bankovek: „Důvod, proč to dělám, je ten, že mě mrzí, že české bankovky jsou jedny z nejlépe chráněných na světě a lidé přesto v drtivé většině znají pouze vodotisk a ochranný okénkový proužek, což paradoxně jsou ty nejjednodušeji padělatelné ochranné prvky. Přitom například existuje soutisková značka, kterou nelze padělat.“
Poznáte pravou bankovku od falešné?
Na akci chystá Nožička interaktivní přednášku o tom, jak si během zlomku okamžiku zkontrolovat, že mám skutečně pravou bankovku: „Všechno demonstruji na platných bankovkách, ale třeba i občanských průkazech nebo platebních kartách. Navíc mám bankovky jiných států – švédské, čínské, americké nebo britské. Ukážu, že se ekonomie a ekonomika promítají do praktického života.“
Podle Nožičky má nejmenovaný profesor pardubické Univerzity dokonce patent na špičkové ochranné prvky, ale ty se používají například na kanadských dolarech, ne na našich bankovkách.
Noc mladých výzkumníků svým názvem naznačuje, že se protáhne právě až do nočních hodin. „Ne přes noc, protože děti musí vstávat do školy. Trochu nám teď ‚hrkli‘ s časem, což znamená, že je o hodinu déle vidět. My si na tom zámku zatemníme, nebude to problém,“ myslí si Svobodová.
Letošní akce navazuje na loňskou, ale nabídne odlišný program, nové pokusy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.