5 nejčastějších chyb při Nordic Walking

30. květen 2014

Největší audioportál na českém internetu

Nordic Walking | Foto: Milan Kopecký, Český rozhlas

5 nejčastějších chyb při Nordic Walking

Severskou chůzi nordic walking objevuje stále více lidí. Není divu. Tato sportovní aktivita má mnoho předností. Bezpečnost, dostupnost, dá se provozovat téměř všude a v každém ročním období.

Navíc má spoustu pozitivních vlivů na naše zdraví – spalování tuků, kardiovaskulární trénink, podpora dechových funkcí, přiměřená zátěž pro klouby, vazy a svaly, podpora vzpřímeného držení těla, pozitivní naladění psychiky.

A to vše venku na čerstvém vzduchu. Požádali jsme instruktorku severské chůze Mgr. Michaelu Kubínovou o základní rady, jak začít s tímto sportem. Dozvěděli jsme se od ní, že pokud má nordic walking prospět zdraví, měli bychom se vyvarovat některých chyb.

Zde je 5 nejčastějších omylů a chyb při nordic walking:

1. Hole

Nevhodná výška, kvalita, typ hole- tzv. trekové se na nordic walking nedají použít, jsou určeny na trek, což je jiný druh pohybové aktivity

2. Chybné zacílení opory a odrazu hole

Pokud hůlku zapichuji před tělem – brzdím pohyb, pokud příliš za tělem – nemohu se kvalitně odrazit.

Michaela Kubínová předvádí Nordic Walking

3. Nevhodná práce s poutkem

Poutko (rukavička) má být použito k opoře a odrazu v momentě, kdy je hůl i paže za tělem. Zůstává-li paže na úrovni trupu nebo před ním, je to chyba. Pokud celou dobu chůze rukojeť hole svírám silou a nepoužiji poutko – projeví se to na špatné technice a hrozí přetížení horní končetiny.

4. Porucha souhybu pletenec ramenní – pánev

Vpřed se pohybují současně obě levé nebo pravé končetiny (mimochod). Správně má být protipohyb pletence ramenního proti pánvi.

5. Nevhodná obuv a oblečení

Může výrazně ovlivnit techniku a způsobit nepříjemné pocty při pohybu, odradit, poškodit, přetížit. Boty nemají omezovat pohyb v kotníku ani aktivitu hlubokých svalů nohy. Oblečení nejlépe funkční, pohodlné, ne příliš těsné, přiměřené počasí.

autor: jsl