Sýrie je cvičištěm nových teroristů, míní expert
Tři roky uplynuly od smrti Usámy bin Ladina. Teroristu zneškodnili američtí vojáci při tajné operaci. Co bin Ladinovo úmrtí znamenalo pro světový terorismus?
„Dopad byl významný, ale i smíšený,“ řekl Rannímu Plusu odborník na mezinárodní terorismus Oldřich Bureš z Metropolitní univerzity Praha.
Podle něj to byl velký úspěch pro všechny státy, které označily Al-Káidu za primární nebezpečí.
„Ukázalo se ale, že smrtí vůdce tato organizace neskončí. Z hierarchické organizace se stala decentralizovaná skupina,“ vysvětlil Bureš.
Kromě společných finančních toků sdílejí jednotlivé buňky Al-Káidy především ideologii, která je celosvětovým pojítkem, soudí expert.
Bureš míní, že nárůst počtu teroristických útoků v posledních dvou letech, který zmiňuje zpráva amerického ministerstva zahraničí, souvisí právě s decentralizací organizace.
„Existuje větší počet nezávislých skupin, které samy organizují a realizují útoky. Zpráva ale mluví o dalších skupinách, třeba nigerijské Boko Haram.“
Tradičně silná pozice terorismu v Afghánistánu a Pákistánu nadále trvá, nejen díky Talibanu, ale i protiindickým skupinám.
Současnou situaci v Sýrii hodnotí Oldřich Bureš jako zvlášť nebezpečnou. „Pro islamistické skupiny nejen napojené na Al-Káidu, je Sýrie bojištěm, na kterém mohou získat zkušenosti.“
„Západní bezpečnostní orgány mají obavy, že někteří občané států Evropské unie v Sýrii získané zkušenosti využijí u nás doma v Evropě,“ varoval odborník na terorismus.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.