Pražské povstání zkrátilo boje v Evropě nejméně o týden aneb Když přijel ruský válec

6. květen 2021

Největší audioportál na českém internetu

Historické záběry z konce 2. světové války | Foto: Státní okresní archiv Louny

Poslechněte si celý Archiv Plus (repríza)

Postup spojeneckých vojsk, zprávy o německé kapitulaci a smrt Adolfa Hitlera – právě tyto momenty byly patrně hlavní pohnutkou povstání, které vypuklo spontánně na mnoha místech.

Přípravou povstalecké akce se v závěru války zabývala exilová vláda v Londýně i domácí odboj. Žádost o zásilky zbraní a převelení 311. československé bombardovací perutě na podporu povstání však byla zamítnuta, a to s ohledem na sovětskou operační zónu v tomto prostoru.

Jednání se Sověty bylo neúspěšné, neboť případné osvobození českého prostoru zevnitř odporovalo jejich politickým cílům.

Přípravou povstání se od února 1945 zabývali odbojoví důstojníci v Praze. Ti se orientovali na podchycení vlasteneckých příslušníků policie, četnictva, vládního vojska, hasičů, Sokolů či bývalé finanční stráže.

Počátkem května se zformovalo Velitelství Alex, v jehož čele stál generál František Slunečko, a vojenské velitelství Velké Prahy Bartoš v čele s generálem Karlem Kutlvašrem.

Ještě předtím, 29. a 30. dubna, vznikla ze spolupráce všech složek politického odboje Česká národní rada. Jejím předsedou se stal profesor Albert Pražák, místopředsedou komunista Josef Smrkovský.

Začalo to v rozhlase

Povstání zasáhlo prakticky celou okupovanou část dnešní České republiky, avšak vznikala pouze jednotlivá ohniska, která se nepropojila.

Již koncem dubna vzrůstaly v Protektorátě protiněmecké nálady. Partyzánské akce, kterých se zúčastnilo asi 8000 partyzánů v 95 oddílech, narušovaly především dopravní systém. Rovněž se množily sabotáže a začala se utvářet síť ilegálních národních výborů.

Československý rozhlas, vysílání z prvních dnů května 1945.

První otevřená protinacistická vystoupení se objevovala především ve městech Přerov a Nymburk, taky v lokalitách, kde operovaly partyzánské skupiny – na Vysočině, v Podkrkonoší, na Berounsku. Většina z nich však byla nacisty brutálně potlačena. Udržela se pouze ta, která vypukla v blízkosti fronty, jako ve Vsetíně a Plzni, nebo měla podporu partyzánů (Příbram, Beroun).

Povstání v Praze začalo v sobotu 5. května. Vypuklo živelně – už od rána přestal rozhlas vysílat v němčině a hlásil pouze česky, povstalci začali odzbrojovat jednotlivé německé vojáky a strhávat německé nápisy.

Ozbrojené boje začaly zápasem o budovu rozhlasu, kterou se nacistické vedení pokusilo obsadit, a přimět tak hlasatele k poslušnosti. Díky momentu překvapení se povstalcům podařilo získat podstatnou část středu města a částečně se ozbrojit ukořistěnými zbraněmi.

Praha v květnu 1945

Komunisté Američany v Praze nechtěli

Přestože Němci stále drželi řadu městských čtvrtí především na levém břehu Vltavy, stala se Praha neprůchodnou a nepoužitelnou pro jejich ústupové plány.

Proto ráno 6. května zaútočily na povstalce jednotky SS z okolí Prahy a blížil se i předvoj mohutně vyzbrojené ustupující Schörnerovy armády, proti níž slabě ozbrojení Pražané neměli mnoho šancí.

Československý rozhlas, vysílání z prvních dnů května 1945.

Ještě v noci na 6. května vyrostlo proto na obranu města na 2000 barikád, které hájilo přes 30 tisíc povstalců. Zároveň pražský rozhlas opakovaně žádal o pomoc.

Na výzvu zareagovaly jako první jednotky Ruské osvobozenecké armády (ROA) generála Vlasova, které se nacházely jihozápadně od Prahy. Jejich akce byly účinným zásahem do boje proti Němcům v západních a jižních částech Prahy. Mimo jiné ochromily činnost německého letectva v Ruzyni a zabránily bombardování města.

Česká národní rada však odmítla uznat ROA za svého spojence (jednalo se o armádu vyzbrojenou Němci), a tím jí potvrdit účast na boji proti nacismu, což vedlo k jejímu odchodu z města.

Zdravotnice pomáhají zraněným během Pražského povstání

Současně probíhala řada diplomatických jednání londýnského exilu, jejichž cílem bylo přesvědčit americké velení o nutnosti zásahu do bojů o osvobození Prahy. Američané se však rozhodli pro dodržení dohod s Rudou armádou, podle nichž byly Čechy sovětskou operační zónou.

Rudá armáda, která zahájila Pražskou operaci 6. května, se v té době ještě musela probojovat přes Krušné hory. Američtí vyjednavači sice už 7. května byli v Praze, ale Česká národní rada, ovládaná komunisty, jejich pomoc odmítla.

Zbývalo spočítat padlé

Dnem nejtěžších bojů byl 7. květen. Špatně vyzbrojení povstalci ztráceli osvobozená území a především stovky životů. Následujícího dne sice velitel německých jednotek generál Rudolf Toussain podepsal s Českou národní radou dohodu o kapitulaci, boje však pokračovaly.

Československý rozhlas, vysílání z prvních dnů května 1945.

Čtěte také

První sovětské tanky vstoupily do Prahy 9. května ráno před třetí. V boji s německými jednotkami, které kryly ústup svých armád do amerického zajetí, zahynuly další stovky vojáků.

Ještě 9. května bylo město očištěno od zfanatizovaných zbytků německých vojsk. Definitivní konec bojů v Čechách nastal až 11. května, kdy byly zneškodněny poslední zbytky německých jednotek na Příbramsku.

V Pražském povstání podle dostupných pramenů padlo nebo bylo zavražděno na 3700 lidí, a to včetně obyvatel oblastí kolem tehdejší Prahy. Přímo na území Prahy zahynulo 1700 osob české národnosti a 660 bojovníků jiných národností (údaje k 30. prosinci 1945).

V Praze a okolí padlo na 500 vojáků 1., 2. a 4. ukrajinského frontu. O život přišlo rovněž na 300 vlasovců, zejména v bojích o Pankrác, Vinohrady, Smíchov a Ruzyni. Podle neúplných údajů zahynulo ve Velké Praze 855 německých vojáků a občanů německé národnosti.

Češi válku zkrátili

Ihned po osvobození se do Prahy navracela česká politická reprezentace. Již 10. května přiletěla vláda Národní fronty v čele s předsedou Zdeňkem Fierlingerem, prezident Edvard Beneš přijel 16. května. O den později Pražané uvítali příslušníky 1. československého armádního sboru.

Československý rozhlas, vysílání z prvních dnů května 1945.

Je přinejmenším zajímavé, že až na výjimky aktivní účastníci povstání po květnu 1945 neudělali politickou kariéru.

Komunistická historiografie měla s hodnocením povstání dlouhá léta problémy. Vystoupení tehdejšího vojenského Velitelství Alex a České národní rady se totiž nehodilo Sovětům do jejich verze o osvobození Prahy.

Historikové se přitom shodují, že Češi zkrátili povstáním boje v Evropě nejméně o týden. V průběhu dubna se sice americká armáda ocitla u jihozápadních Čech, ale sovětská armáda teprve zahájila útok na Moravu a Slezsko.

Německá armáda v Čechách měla asi milion mužů, kteří měli podle původních plánů bránit protektorát až do 20. května. Povstání, především to pražské, přimělo německou armádu, která ztratila pocit bezpečného týlu, zrevidovat plány.

Praha v květnu 1945. Pomník padlým hrdinům povstání

Namísto bojů s postupující sovětskou armádou se němečtí vojáci rozhodli co nejrychleji dostat k Američanům. Povstalci tím zabránili přechodu fronty přes české území, a z toho vyplývajícím obětem na lidských životech a pustošení republiky.

Název pořadu z cyklu Archiv Plus odkazuje na projev nechvalně známého ministra Zdeňka Nejedlého, který při oslavách 10. výročí osvobození přirovnal cestu Rudé armády z Berlína do Prahy k příjezdu „ruského válce“.

Bitva o rozhlas

pondělí 30. dubna

Rozhlas pod hákovým křížem

Protektorátní vysílání sloužilo okupační propagandě. Díky mystifikaci některých českých hlasatelů ale někdy dodávalo utlačeným i naději.

Nahrávám

pondělí 30. dubna

Vysílání do okupovaného Československa

Poslech zahraničního rozhlasu byl v protektorátu zakázán pod hrozbou trestu smrti. Rádio si lidé museli nechat odborně znehodnotit  vyjmutím krátkovlnného okruhu.

Nahrávám

pondělí 30. dubna

Situace na frontě

Na konci dubna 1945 už Hitlerova tisíciletá Říše ležela v troskách. Rudá armáda se valila Rakouskem přes Vídeň a zaútočila na Berlín.

Nahrávám

pondělí 30. dubna

Adolf Hitler se zastřelil

Považoval se za nejmocnějšího muže světa, ale skončil v podzemním bunkru pod rozbombardovaným Berlínem.

Nahrávám

pondělí 30. dubna

SS v protektorátu Čechy a Morava

Velitelství SS v čele s hrabětem Pücklerem sídlilo v budově pražské Právnické fakulty. K dispozici mělo 35 tisíc mužů ve výcvikovém prostoru Benešov – Neveklov.

Nahrávám

úterý 1. května

Goebbels: Není vůdce, není život

Ministr propagandy Joseph Goebbels a jeho žena Magda spáchali sebevraždu. Předtím ale otrávili i svých šest dětí.

Nahrávám

úterý 1. května

Akce rozhlas

Přípravě k obsazení rozhlasu a jeho udržení byla věnována značná pozornost. Nelehkého úkolu se ujala pražská policie.

Nahrávám

středa 2. května

Bitva o rozhlas: přípravy vrcholí

Sešli se členové odbojové organizace Blaník. Škpt. policie Valtr pověřil velitele vězeňského oddělení pražské policie škpt. Paličku sestavením oddílu „o síle asi 20 mužů“. Jeho členové mají speciální výcvik na boj v uzavřených prostorech (původně měl absolventům sloužit pro případ vzpoury vězňů).

Nahrávám

středa 2. května

ARLZ - Plán na zničení Prahy

Zkratkou ARLZ byla označována taktika spálené země. V březnu 1945 vydal maršál Keitl rozkaz přebudovat Prahu na pevnost. Splněním rozkazu byl pověřen generál Toussaint, vrchní velitel vojsk v prostoru protektorátu Čechy a Morava.

Nahrávám

středa 2. května

Apokalypsa Berlína

Velitel obrany Berlína Helmuth Weidling nařizuje kapitulaci. Vzdali se i obránci říšského kancléřství, do jehož bunkru odpoledne vstoupily sovětské jednotky. V 15:00 utichla na celé frontě palba.

Nahrávám

čtvrtek 3. května

Spojenci se blíží

Sověti bojují na Moravě, 1. ukrajinský front maršála Koněva se chystá postupovat do Čech až 6. května. 3. května jsou tak jedinými spojeneckými vojáky v Čechách Američané.

Nahrávám

čtvrtek 3. května

Německé letectvo v boji o Prahu

Když se začala stahovat spojenecká smyčka a wehrmacht byl nucen ustupovat, Luftwaffe do Prahy umístilo množství stíhacích letounů jako podporu bojujícím jednotkám na blížící se východní frontě.

Nahrávám

čtvrtek 3. května

Klíčové postavy a plány povstalců

Na povstání se připravuje na 10 000 bojovníků, ale jen asi polovina z nich má pistoli nebo pušku. Prvním úkolem povstalců bude zajistit dostatek zbraní, a to jak od německých vojáků, tak z příměstských oblastí.

Nahrávám

pátek 4. května

Atmosféra v Praze houstne

V pátek odpoledne začali obchodníci sundavat německé nápisy z firemních štítů, pasažéři a řidiči večer strhávali dvojjazyčná označení vozů elektrických drah.

Nahrávám

pátek 4. května

Předvečer povstání

Už počátkem roku 1945 se rozběhla příprava „revolučního“ vysílání. Rozhlasáci vytvořili seznamy pořadů mluveného slova a připravili záznamy se Smetanovou a Dvořákovou hudbou apod. Dopředu si také chystali záložní stanoviště pro případné vysílání mimo hlavní budovu.

Nahrávám

pátek 4. května

Josef Eliáš – šťastnější z bratrů

Večerní nepokoje na Václavském náměstí podnítily v Josefu Eliášovi chuť zapojit se do boje s nepřítelem. Zítra si s bratrem půjdou pro zbraně do Štefánikových kasáren.

Nahrávám

sobota 5. května

„Je sechs hodin.“ Začíná Pražské povstání

V šest hodin ráno vynechal hlasatel Zdeněk Mančal povinný německý jazyk a originálně ohlásil časové znamení.

Nahrávám

sobota 5. května

Členové Národního revolučního výboru jednají se zaměstnanci rozhlasu

Julius Randýsek z NRV se s Miloslavem Dismanem a dalšími domlouvají, jak zajistí provoz náhradních vysílačů a komunikaci s povstaleckými složkami mimo budovu.

Nahrávám

sobota 5. května

Američané osvobodili koncentrační tábor Mauthausen

V noci z 2. na 3. května lágr opustili dozorci, jednotky SS odjely na frontu. O den později se správy ujal Mezinárodní výbor politických vězňů. V té době bylo v táboře asi 84 tisíc přeživších vězňů. Jejich výpovědi poslouží jako důkazy v poválečných procesech s nacisty a kolaboranty.

Nahrávám

sobota 5. května

Karel Čadek: „Byli jsme tam, kde jsme chtěli být“

Po žebříku z vedlejší budovy pronikli na střechu rozhlasu vojáci vládního vojska zformovaní pod velením škpt. Záruby.

Nahrávám

sobota 5. května

SS na bicyklech

Intendant Thürmer požádal velitelství SS o posilu. V 11:45 dorazilo 65 esesáků se samopaly, karabinami a pancéřovými pěstmi – na bicyklech. Do budovy rozhlasu vstoupili bočním vchodem z Balbínovy ulice a hledají místo, odkus se vysílá.

Nahrávám

sobota 5. května

Uklízečky s československou a americkou vlajkou na těle

Ve 12:15 vyvěsili čeští zaměstnanci z balkonu ve čtvrtém patře nad průčelím nejprve československou a pak americkou vlajku. Přes kontroly esesáků je do budovy tajně pronesly statečné uklízečky. Němci běsnili, ale za celou dobu bojů nedokázali vlajky symbolizující svobodu zlikvidovat.

Nahrávám

sobota 5. května

Civilní bojovníci: Za rozhlas, svobodu, samostatnost

Pražané čekali jen na první impuls k povstání. Klíčová výzva přišla z rozhlasu ve 12:33. Někteří jdou pěšky, jiní nasedají na tramvaj nebo na korby dodávek. Zbraně mají z domova, nebo je dostanou až u rozhlasu.

Nahrávám

sobota 5. května

Zamlčená kapitola: Němečtí civilisté v kulometné palbě

Povstalci odvlekli z Tabákové režie ve Slezské ulici tři desítky lidí, které vědomě nahnali před střílející německý kulomet. V jediném okamžiku přišlo o život 12 německých civilistů včetně tří žen.

Nahrávám

sobota 5. května

Praha, město barikád

Barikády začali Pražané stavět zcela spontánně. Ty první vyrostly po poledni na Bělohorské třídě a na Žižkově, další kolem 15:00 ve Vršovicích a na Smíchově. Praha se stává pro německé jednotky neprůjezdnou.

Nahrávám

sobota 5. května

Pancéřový vlak střílí na rozhlas

Palba z prostoru hlavního vlakového nádraží pochází z protiletadlových kanonů německého pancéřového vlaku. Přestože to jsou „jen“ 20mm kulomety, na budově a v okolí rozhlasu páchají značnou škodu.

Nahrávám

neděle 6. května

Boj o městský rozhlas

Na Starém Městě pálí německý tank na Novou radnici. Zasáhl první poschodí městského rozhlasu, obránci se stahují do přízemí. V horních patrech zůstávají členové městské policie. Esesáci obsadili protější Živnostenský úřad.

Nahrávám

neděle 6. května

Masakr v Úsobské ulici

Přiopilí esesmani vtrhli do sklepa domu čp. 255 v Úsobské ulici a beze slova začali střílet do lidí, kteří se tu ukryli před boji. Střelami dum-dum povraždili 51 civilistů. Neušetřili ani těhotnou Němku, která vkleče prosila o život pro sebe a své dvě děti.

Nahrávám

neděle 6. května

Německé „turbíny s torpédy“ útočí na rozhlas

V 18:40 zasáhla bomba vnitřní trakt budovy. Prolétla dvěma podlahami, kde zanechala „jen“ metrovou díru, a zastavila se v prostoru za vstupní halou a vrátnicí. 20 vteřin bylo ticho, pak exploze 200 kg trhavin otřásla celým železobetonovým skeletem šestipatrové budovy.

Nahrávám

neděle 6. května

Rozhlas volá o pomoc a vysílá ze Strašnic

Povstalecké vysílání bylo obnoveno za neuvěřitelných 80 minut po bombardování. Vysílá se z provizorního studia v boudě u vysílače v Praze-Strašnicích, z dílny o 9 m čtverečních, akusticky zcela nevyhovující. Zprávy z vojenského velitelství Bartoš odbavují technici vysílače a rozhlasoví technici.

Nahrávám

pondělí 7. května

Den, kdy bylo Praze nejhůř

Už v 5:30 ráno zahájily německé posily podporované tanky a obrněnými transportéry masivní útok v blízkosti Pankráce s cílem probít se do centra města. Další německé jednotky postupují ze severu a severovýchodu Prahy.

Nahrávám

pondělí 7. května

Přežil výbuch bomby i minometný útok

Bohuslav Skopový byl dobrý střelec, proto dostal kulomet a v rozhlase mu přidělili stanoviště – balkon, ze kterého střežil prostor před budovou až do 9. května.

Nahrávám

pondělí 7. května

Lví síla ze Strašnic

Strašnická vysílačka v rukou pražských policistů vysílala bez přerušení i po zničení zařízení rozhlasu na Vinohradské třídě. V celých Čechách a na Moravě ji slyšeli lidé na vlnách 415 metrů. Na její znělku „Lví silou“ čekaly s nadějí desetitisíce bojovníků.

Nahrávám

pondělí 7. května

Rozhlas vysílá z Husova sboru

Kolem 16:30 končí vysílání ze strašnické dílny, ta ale zůstává v pohotovosti pro případ poruchy. Vysílání se přesouvá zpět na Vinohrady, tentokrát do podzemí Husova sboru. Budovu záměrně neoznačují československé prapory, aby provizorní studio zůstalo v utajení.

Nahrávám

úterý 8. května

Vlasovci opouštějí Prahu

Jejich pomoc ocenil i vojenský velitel povstalců generál Kutlvašr: „Zásah Vlasovových jednotek měl snad více účinek morální, a to jak na obránce, jejichž sebedůvěra v boji proti Němcům byla posílena, tak na útočící Němce, u nichž zprávy o počtu jednotek, které měl generál Vlasov k dispozici, způsobily značný zmatek.“

Nahrávám

úterý 8. května

Kolaboranti a jejich osud: lynč i šibenice

Konec války s sebou kromě oslav a oplakávání padlých přinesl i potrestání válečných zločinců a kolaborantů. Zejména v posledních fázích války však měla odplata na často i domnělých kolaborantech podobu vyřizování osobních účtů a lynče.

Nahrávám

úterý 8. května

Kapitulace nacistů v Praze

V 19:18 vysílá rozhlas důležité hlášení: generál Kutlvašr vydává rozkaz k zastavení palby v Praze a okolí. Německé velitelství oznamuje svým jednotkám, že kdo neuposlechne tohoto rozkazu, bude potrestán podle stanného práva.

Nahrávám

úterý 8. května

Kapitulace Německa a dva konce druhé světové války v Evropě

Bezpodmínečná kapitulace všech německých vojsk byla podepsána 7. května 1945 ve 2:41 ráno. V platnost měla vstoupit 8. května ve 23:01. Stalinovi se ale nelíbilo, že podpisového aktu se v Remeši neúčastnil žádný sovětský vyšší vojenský velitel. Podle něho se tak kapitulace Německa jeví jako vítězství Američanů. Požadoval proto novou kapitulaci v Berlíně, v místě svého velkého vítězství.

Nahrávám

úterý 8. května

Kapitulace v Berlíně-Karlshorstu

Stalin si na západních spojencích vynutil opakování kapitulačního aktu. Maršál Žukov pozval do Berlína generála Eisenhowera i maršála Montgomeryho, ale oba za sebe poslali jen své zástupce. Byli přesvědčeni, že opakování celé kapitulace je zhola zbytečná záležitost. Ceremoniál byl zahájen o půlnoci z 8. na 9. května 1945.

Nahrávám

středa 9. května

Rudá armáda v Praze: opožděné osvobození

Celé dvě sovětské tankové brigády se měly zúčastnit boje o Prahu. Do Prahy ale dorazily v době, kdy zde žádné větší jednotky Němců už nebyly. Hlavní bitvy osvobození svedli totiž sami Pražané.

Nahrávám

středa 9. května

Rozhlas po válce

První chvíle poválečné obnovy Československého rozhlasu popisuje profesor Otakar Matoušek, kterého Česká národní rada pověřila vedením instituce.

Nahrávám

středa 9. května

Poslední zpráva wehrmachtu

Velkoněmecký rozhlas informoval po celou dobu 2. světové války o vojenských úspěších německých vojsk na všech frontách. Poslední válečná zpráva z 9. května 1945 se dochovala do dnešních dnů v archivu Českého rozhlasu.

Nahrávám

po válce

Zdeněk Mančal a Miloslav Disman: dva rozhlasové osudy

Oba patří k legendárním postavám rozhlasové historie. Oba se zároveň aktivně zapojili do Pražského povstání a na jeho sklonku pak mohli Pražanům ohlásit zprávu o německé kapitulaci. Jejich poválečné osudy byly ovšem diametrálně odlišné.

 
Zdeněk Mančal a Miloslav Disman: dva rozhlasové osudy
po válce
 
Rozhlas po válce
středa 9. května

Rozhlas pod hákovým křížem

Vysílání do okupovaného Československa

Situace na frontě

Adolf Hitler se zastřelil

SS v protektorátu Čechy a Morava

Goebbels: Není vůdce, není život

Akce rozhlas

Bitva o rozhlas: přípravy vrcholí

ARLZ - Plán na zničení Prahy

Apokalypsa Berlína

Spojenci se blíží

Německé letectvo v boji o Prahu

Klíčové postavy a plány povstalců

Atmosféra v Praze houstne

Předvečer povstání

Josef Eliáš – šťastnější z bratrů

„Je sechs hodin.“ Začíná Pražské povstání

Členové Národního revolučního výboru jednají se zaměstnanci rozhlasu

Američané osvobodili koncentrační tábor Mauthausen

Karel Čadek: „Byli jsme tam, kde jsme chtěli být“

SS na bicyklech

Uklízečky s československou a americkou vlajkou na těle

Civilní bojovníci: Za rozhlas, svobodu, samostatnost

Zamlčená kapitola: Němečtí civilisté v kulometné palbě

Praha, město barikád

Pancéřový vlak střílí na rozhlas

Boj o městský rozhlas

Masakr v Úsobské ulici

Německé „turbíny s torpédy“ útočí na rozhlas

Rozhlas volá o pomoc a vysílá ze Strašnic

Den, kdy bylo Praze nejhůř

Přežil výbuch bomby i minometný útok

Lví síla ze Strašnic

Rozhlas vysílá z Husova sboru

Vlasovci opouštějí Prahu

Kolaboranti a jejich osud: lynč i šibenice

Kapitulace nacistů v Praze

Kapitulace Německa a dva konce druhé světové války v Evropě

Kapitulace v Berlíně-Karlshorstu

Rudá armáda v Praze: opožděné osvobození

Rozhlas po válce

Poslední zpráva wehrmachtu

Zdeněk Mančal a Miloslav Disman: dva rozhlasové osudy

1. Bře
2. Bře
3. Bře
4. Bře
5. Bře
6. Bře
7. Bře
8. Bře
9. Bře
10. Bře
11. Bře
12. Bře
13. Bře
14. Bře
15. Bře
16. Bře
17. Bře
18. Bře
19. Bře
20. Bře
21. Bře
22. Bře
23. Bře
24. Bře
25. Bře
26. Bře
27. Bře
28. Bře
29. Bře
30. Bře
31. Bře
1. Dub
2. Dub
3. Dub
4. Dub
5. Dub
6. Dub
7. Dub
8. Dub
9. Dub
10. Dub
11. Dub
12. Dub
13. Dub
14. Dub
15. Dub
16. Dub
17. Dub
18. Dub
19. Dub
20. Dub
21. Dub
22. Dub
23. Dub
24. Dub
25. Dub
26. Dub
27. Dub
28. Dub
29. Dub
30. Dub
1. Kvě
2. Kvě
3. Kvě
4. Kvě
5. Kvě
6. Kvě
7. Kvě
8. Kvě
9. Kvě
10. Kvě
11. Kvě
12. Kvě
13. Kvě
14. Kvě
15. Kvě
16. Kvě
17. Kvě
18. Kvě
19. Kvě
20. Kvě
21. Kvě
22. Kvě
23. Kvě
24. Kvě
25. Kvě
26. Kvě
27. Kvě
28. Kvě
29. Kvě
30. Kvě
31. Kvě
1. Čen
2. Čen
3. Čen
4. Čen
5. Čen
6. Čen
7. Čen
8. Čen
9. Čen
10. Čen
11. Čen
12. Čen
13. Čen
14. Čen
15. Čen
16. Čen
17. Čen
18. Čen
19. Čen
20. Čen
21. Čen
22. Čen
23. Čen
24. Čen
25. Čen
26. Čen
27. Čen
28. Čen
29. Čen
30. Čen
1. Čec
2. Čec
3. Čec
4. Čec
5. Čec
6. Čec
7. Čec
12 PM
1 PM
2 PM
3 PM
4 PM
5 PM
6 PM
7 PM
8 PM
9 PM
10 PM
11 PM
1 AM
2 AM
3 AM
4 AM
5 AM
6 AM
7 AM
8 AM
9 AM
10 AM
11 AM
12 PM
1 PM
2 PM
3 PM
4 PM
5 PM
6 PM
7 PM
8 PM
9 PM
10 PM
11 PM
1 AM
2 AM
3 AM
4 AM
5 AM
6 AM
7 AM
8 AM
9 AM
10 AM
11 AM
12 PM
1 PM
2 PM
3 PM
4 PM
5 PM
6 PM
7 PM
8 PM
9 PM
10 PM
11 PM
1 AM
2 AM
3 AM
4 AM
5 AM
6 AM
7 AM
8 AM
9 AM
10 AM
11 AM
12 PM
1 PM
2 PM
3 PM
4 PM
5 PM
6 PM
7 PM
8 PM
9 PM
10 PM
11 PM
1 AM
2 AM
3 AM
4 AM
5 AM
6 AM
7 AM
8 AM
9 AM
10 AM
11 AM
12 PM
1 PM
2 PM
3 PM
4 PM
5 PM
6 PM
7 PM
8 PM
9 PM
10 PM
11 PM
1 AM
2 AM
3 AM
4 AM
5 AM
6 AM
7 AM
8 AM
9 AM
10 AM
11 AM
12 PM
1 PM
2 PM
3 PM
4 PM
5 PM
6 PM
7 PM
8 PM
9 PM
10 PM
11 PM
1 AM
2 AM
3 AM
4 AM
5 AM
6 AM
7 AM
8 AM
9 AM
10 AM
11 AM
12 PM
1 PM
2 PM
3 PM
4 PM
5 PM
6 PM
7 PM
8 PM
9 PM
10 PM
11 PM
1 AM
2 AM
3 AM
4 AM
5 AM
6 AM
7 AM
8 AM
9 AM
10 AM
11 AM
12 PM
1 PM
2 PM
3 PM
4 PM
5 PM
6 PM
7 PM
8 PM
9 PM
10 PM
11 PM
1 AM
2 AM
3 AM
4 AM
5 AM
6 AM
7 AM
8 AM
9 AM
10 AM
11 AM
12 PM
1 PM
2 PM
3 PM
4 PM
5 PM
6 PM
7 PM
8 PM
9 PM
10 PM
11 PM
1 AM
2 AM
3 AM
4 AM
5 AM
6 AM
7 AM
8 AM
9 AM
10 AM
11 AM
12 PM
1 PM
2 PM
3 PM
4 PM
5 PM
6 PM
7 PM
8 PM
9 PM
10 PM
11 PM
1 AM
2 AM
3 AM
4 AM
5 AM
6 AM
7 AM
8 AM
9 AM
10 AM
11 AM
12 PM
1 PM
2 PM
3 PM
4 PM
5 PM
6 PM
7 PM
8 PM
9 PM
10 PM
11 PM
1 AM
2 AM
3 AM
4 AM
5 AM
6 AM
7 AM
8 AM
9 AM
10 AM
11 AM
12 PM
1 PM
2 PM
3 PM
4 PM
5 PM
6 PM
7 PM
8 PM
9 PM
10 PM
11 PM
1 AM
2 AM
3 AM
4 AM
5 AM
6 AM
7 AM
8 AM
9 AM
10 AM
11 AM
12 PM
1 PM
2 PM
3 PM
4 PM
5 PM
6 PM
7 PM
8 PM
9 PM
10 PM
11 PM
1 AM
2 AM
3 AM
4 AM
5 AM
6 AM
7 AM
8 AM
9 AM
10 AM
11 AM
12 PM
1 PM
2 PM
3 PM
4 PM
5 PM
6 PM
7 PM
8 PM
9 PM
10 PM
11 PM
1 AM
2 AM
3 AM
4 AM
5 AM
6 AM
7 AM
8 AM
9 AM
10 AM
11 AM
12 PM
1 PM
2 PM
3 PM
4 PM
5 PM
6 PM
7 PM
8 PM
9 PM
10 PM
11 PM
1 AM
2 AM
3 AM
4 AM
5 AM
6 AM
7 AM
8 AM

Celý pořad Davida Hertla najdete v audioarchivu.

autor: David Hertl

Související