Rozkulačeno! Půlstoletí perzekuce selského stavu
Tak se jmenuje první výstava mapující historii zemědělců a rolníků na našem území. Nabídne odpovědi na otázky, nakolik nacistické a poté komunistické represe oslabily selský stav a proč následky násilné kolektivizace půdy na našem území pociťujeme dodnes.
Sedláci měli v české společnosti tradičně dobré postavení. „Sedláci za první republiky, ale už předtím v období habsburské monarchie, zažívali rozkvět a prosperitu. Souviselo to s tím, že jejich zájmy hájila Agrární strana, která byla nejsilnější politickou stranou za první republiky. Postavení sedláka ve společnosti bylo opravdu respektované a výborné, patřili k tehdejší elitě,“ říká historik Jaroslav Rokoský z Ústavu pro studium totalitních režimů.
Následovala nacistická a komunistická perzekuce. „Pro selský stav to znamenalo značný propad. Nacisté se snažili vytěžit z vyspělého českého zemědělství co nejvíc pro své válečné cíle a komunisté je později v 50. letech perzekuovali jako nepohodlnou sociální skupinu,“ komentuje Rokoský.
V rámci doprovodného programu se chystá několik diskusních večerů, první z nich 1. června od 18 hodin v Národním zemědělském muzeu. „Tématem bude proces s Josefem Pažoutem, který byl v srpnu 1954 odsouzen pro neplnění předepsaných dodávek a také proto, že neodevzdal leták z balonové akce Rádia Svobodná Evropa, který nalezl na poli. Jedná se o jediný autentický zvukový záznam, který máme z 50. let k dispozici,“ uzavírá svou pozvánku na výstavu historik Jaroslav Rokoský.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka