Separatisté vyhlásili na Ukrajině nový stát Malorusko. Je to nesmysl a šílenost, říká expert

Tři roky po vyhlášení svých lidových republik východoukrajinští separatisté chtějí nový stát. Takzvané Malorusko si dělá nárok na většinu území Ukrajiny. Komentuje zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín a Karel Svoboda z FSV UK.
Proruští separatisté na východní Ukrajině vyhlásili nový stát Malorusko. Za hlavní město chtějí Doněck a území nového státu má sahat od Donbasu až po Lvovskou oblast na hranicích s Polskem. Předák separatistů v Donbaské republice Alexandr Zacharčenko přišel s tímto projektem, protože už podle zpravodaje Českého rozhlasu v Rusku Martina Dorazína nepovažuje Ukrajinu za stát, ve kterém by chtěl žít.
„Navrhuje přenést metropoli Ukrajiny do Doněcku s tím, že Kyjev by zůstal kulturně historickým centrem, ovšem nebyl by hlavním městem,“ vysvětluje Zacharčenkovy plány Dorazín.
Francouzské ministerstvo zahraničí vyzvalo Moskvu, aby se od projektu Maloruska distancovala. Kreml zatím nereagoval, ale dva ruští poslanci, místopředseda parlamentu Petr Tolstoj a Vjačeslav Nikonov, opatrně prohlásili, že mají pro projekt pochopení, protože podle nich jde o reakci na to, že se Kyjev odmítá přímo bavit se zástupci separatistů.
Na mě to ze všeho nejvíc působí – nejsem psychiatr ani psycholog, ale působí to na mě jako lehká šílenost.Karel Svoboda
„V Kyjevě Petro Porošenko řekl, že Kyjev a Ukrajina tak či onak obnoví svou suverenitu na celém území země včetně Krymu a povstaleckých území na východě. Řekl, že projekt Maloruska je mrtvý a nemá šanci na úspěch,“ popisuje reakce Martin Dorazín.
Východoukrajinský předák Alexandr Timofejev prohlásil, že Malorusko je právním nástupcem Ukrajiny. Podle Karla Svobody, odborníka na postsovětský prostor z Katedry východoevropských a ruských studií FSV UK, ale takový akt nemá absolutně žádný právní význam.
„Napadá mě jediné slovo – a to je nesmysl. Nevím, co tím Zacharčenko sleduje, jestli na sebe chce upozornit, ale nemá žádnou sílu. Je zajímavé, že mluví o diskreditaci Ukrajiny, a zároveň o tom, že občané se do toho mají přidat, ale od začátku do konce je to jeho soukromá iniciativa,“ říká Svoboda.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.