Nahé ženy do Akademie věd nepatří, shrnuje výhrady k výstavě aktů socioložka

23. prosinec 2015

Dnes by v Knihovně Akademie věd skončila výstava ženských portrétů a aktů fotografa Karla Richtera, pořízených historickou technikou koloidového „mokrého“ procesu, která z tohoto důvodu byla součástí Týdne vědy a techniky.

Proti výstavě ale vystoupily Genderová expertní komora České republiky a Kongres žen, podle nichž byla sexistická, protože na obrázcích kromě technických záležitostí byly také akty. Vedení knihovny se tedy rozhodlo výstavu po čtyřech dnech zrušit.

  • Byla výstava aktů vhodným doplněním Týdne vědy v Akademii věd ČR? V našem vysílání hovořila socioložka Michaela Trtíková-Vojtková ze Sociologického ústavu Akademie věd a Josef Petr z Ligy otevřených mužů. Moderuje Ivana
    Navrátilová.
    " style="">
    Byla výstava aktů vhodným doplněním Týdne vědy v Akademii věd ČR? V našem vysílání hovořila socioložka Michaela Trtíková-Vojtková ze Sociologického ústavu Akademie věd a Josef Petr z Ligy otevřených mužů. Moderuje Ivana
    Navrátilová.
    " style="">
    Byla výstava aktů vhodným doplněním Týdne vědy v Akademii věd ČR? V našem vysílání hovořila socioložka Michaela Trtíková-Vojtková ze Sociologického ústavu Akademie věd a Josef Petr z Ligy otevřených mužů. Moderuje Ivana
    Navrátilová.
0:00
/
0:00

„Ta výstava vůbec nepatřila do Týdně vědy a techniky,“ uvedla Michaela Trtíková-Vojtková ze Sociologického ústavu Akademie věd.

Zástupci žen protestovali především proto, že není podle nich vhodné dávat prostor mužům, aby zároveň přednášeli o vědě, a pak ukazovaly ženy, které jsou v určitých pozicích, nahé, dodala.

„Výstavy aktů patří do muzeí a galerií, a do jiného kontextu než do našeho věděckého,“ tvrdí socioložka.

Ta ani neví, proč kurátoři výstavy vybrali zrovna koloidový proces, proč vybrali tohoto fotografa a proč nechali fotit nahé ženy v knihovně.

Podle ní je největší problém, že Knihovna Akademie věd nemá žádného kurátora nebo kurátorku. „Kdyby tomu někdo dával koncept, nemuselo by docházet k těmto situacím.“

„Připadala jsem si, že vstupuji do nějakého dark roomu určeného pro muže, a ne do místnosti v Akademii Věd,“ popsala své dojmy z výstavy Michaela Trtíková-Vojtková.

Aktivista: Mně osobně fotky sexistické také přišly

„To, jestli je něco sexistické, je do velké míry věcí subjektivního pohledu," připomněl Josef Petr z Ligy otevřených mužů.

Ten ačkoli na vlastní oči výstavu neviděl, s fotkami seznámen je. „Mně osobně sexistické fotografie přišly, zvlášť v kontextu, o kterém mluvila paní socioložka.“

„Přijde mi v pořádku, že se někdo ozve, když se mu to nelíbí, a je naprosto v pořádku, že instituce adekvátně reaguje a výstavu uzavře,“ chválí aktivista.

Petr citoval ze statistických průzkumů, které sdružení samo provedlo mezi muži nejen na téma rovných příležitostí, protože zatím se prý mužů v Česku na jejich názory a postoje k rovným příležitostem nikdo neptal.

„Přes 90 % mužů rovné příležitosti podporuje, jsou pro ně důležitou hodnotou,“ podpořil témata ženského genderového boje aktivista za mužské příležitosti Josef Petr.

autoři: Ivana Navrátilová , oci

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.