Sankce za kontrolní hlášení se letos udělovat nebudou, hájí dohodu s úřady Havlíček
Prezident Asociace malých a středních podniků se odvolává na dohodu s Ministerstvem financí a Finanční správou. Špatně vyplněné kolonky v kontrolním hlášení k DPH jsou nejčastější chyby, kterých se dopouštějí podnikatelé. Právě dnes je poslední termín pro podání prvního kontrolního hlášení. Zatím panuje nejistota ohledně udělování pokut podnikatelům.
„Je to opravdu velmi složité a nároky, které finanční správa klade na podnikatele v tomto ohledu, jsou opravdu velmi velké,“ říká prezidentka Komory daňových poradců Petra Pospíšilová.
„Evidence, které dosud plátci vedli, byly v takovém rozsahu a kvalitě, aby sestavily daňové přiznání. A to je něco jiného, než když máte vyplnit všechna data a musí být nutně správně – něco jiného je situace, když se uklepnete v kontrolním hlášení, vyhazuje to chybu, kterou musí plátce daně opravit, ale když máte chybu v evidenci, tak to v podstatě ničemu nevadí, protože daňové přiznání i tak sestavíte správně,“ říká Pospíšilová.
Bude se skutečně vymáhat postih i například za chybějící email?
„Je otázka, zda by některé věci, které zmiňuje daňová správa, měly být chápány jako chyba, kvůli které nejde kontrolní hlášení zpracovat – například neposkytnutí emailové adresy nebo špatné evidenční číslo finančního úřadu opravdu nebrání tomu, aby daňová finanční správa zpracovala údaje z kontrolního hlášení, a nevidím důvod, proč by měly být plátci za něco takového sankcionováni,“ uvádí Pospíšilová.
Vláda slibuje, že sankce zmírní, protože byly nastaveny příliš přísně. V současné době však platí ty, které jsou v zákoně. Jak ale uvádí prezidentka Komory daňových poradců Petra Pospíšilová, pokud se podíváme na text zákona, tak tam příliš mnoho prostoru na úlevu sankce ze strany úředníků není, a podnikatelé jsou momentálně v nejistotě.
Sankce by se letos udělovat neměly
Mírně odlišný názor ohledně udělování pokut má Karel Havlíček, prezident Asociace malých a středních podniků, generální ředitel holdingu SINDAT.
„Já respektuji naše dohody s Finanční správou a s Ministerstvem financí, a to je, že ty sankce v tuto chvíli skutečně nebudou,“ uvádí Havlíček.

„Není to věc, ze které by se měla až taková věda, že by se to nedalo zvládnout. Podstatné je to, aby platily snížené; pokud možno nulové sankce,“ uvádí Havlíček.
Podle něj je akceptovatelné období bez sankcí, kdy, pokud firmy udělají administrativní chybu, nebudou nést postih.
„Jsou tam dva problémy – relativně krátké lhůty pět dní a z našeho pohledu neúměrné sankce – nesmí nastat situace, že se budou sankcionovat řekněme ti seriózní, kteří pomáhají odchytávat ty velké.“
Očekává, že do doby změny zákona se mohou základní tisícové sankce vynulovat a vyšší sankce (10 až 50 tisíc) by měly platit pouze pro ty firmy, které v posledních třech letech neměly fatální problém s finančním úřadem zásadního charakteru.
„Logika by měla směřovat k tomu, nechť ty sankce jsou, ale ne pro ty, kteří nemají dlouhodobě problémy s finančním úřadem – musíme rozlišit, kdo je tím zodpovědným plátcem a udělal administrativní chybu a kdo skutečně cíleně může podvádět. A to se vysledovat dá,“ říká Havlíček.
Celý příspěvek, ve kterém se rozebírají možné alternativy při podávání kontrolního hlášení, si poslechněte ze záznamu Českého rozhlasu Plus.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.