Topol dostane od Karlíka žiletku v Holešovicích. V Arše mu zahraje deset kapel

12. červen 2017

Největší audioportál na českém internetu

Filip Topol v dokumentu Takovej barevnej vocas letící komety | Foto: Aerofilms, Smart Communication

Dnes by oslavil své 52. narozeniny Filip Topol, spisovatel a hudebník známý především coby ústřední postava skupiny Psí vojáci. V pražských Holešovicích, kde bydlel, mu odhalí pamětní desku a večer se na jeho počest uskuteční koncert v divadle Archa.

V pondělí 12. června by oslavil své 52. narozeniny Filip Topol, spisovatel a hudebník známý především coby ústřední postava skupiny Psí vojáci. Před čtyřmi lety zemřel v důsledku zdravotních komplikací, které ho dlouhodobě trápily. V pondělí odpoledne mu v pražských Holešovicích, kde strávil poslední roky svého života, odhalí pamětní desku a večer se na jeho počest uskuteční velký koncert v pražském divadle Archa.

Autorem návrhu pamětní desky s tématem žiletky a nápisem Žij ten život, která bude odhalena v pondělí v 17 hodin v Antonínské ulici, je výtvarník Viktor Karlík, který byl Topolovým celoživotním přítelem.


Filip Topol (1965 - 2013) byl zpěvák, pianista, skladatel, textař a vůdčí osobnost skupiny Psí vojáci. Jeho otcem byl dramatik Josef Topol, bratrem básník a spisovatel Jáchym Topol. Poprvé vystoupil v roce 1978 u Václava Havla na Hrádečku. Téhož roku založil skupinu Psí vojáci. Mezi nejznámější písně skupiny patří Žiletky.

„Myslím, že mu to mohlo pomoct, ale také ho to mohlo brzdit, protože když je někdo do něčeho citově ponořen, tak se mu to může dělat hůř. Na druhou stranu má určitě vhled do Filipova života, myšlení i filozofie. Myslím, že ten návrh je velice zdařilý,“ hodnotí Romek Hanzlík, producent a poslední manažer skupiny Psí vojáci.

Kapela podle Hanzlíka hrála vždycky jinak než všechny ostatní. „Měli spoustu souputníků, kamarádů, spřízněných skupin a umělců a myslím, že i v tvorbě dnešních mladších kapel se jejich odkaz projevuje, i když si to možná neuvědomují,“ říká Hanzlík.

V pondělí v 19 hodin začne také koncert v divadle Archa, kde se představí deset skupin. Na jedné straně pamětníci a spřízněné skupiny Psích vojáků, jako třeba Zuby nehty nebo Krchoff, na druhé straně pokračovatelé, třeba kapely Furt rovně nebo Květy.

autoři: rkr , jpr

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.