Jan Vávra: Jakou mají proevropští voliči alternativu? Patrně žádnou

Jan Vávra: Jakou mají proevropští voliči alternativu? Patrně žádnou
Ačkoli sociální demokracie a KDU-ČSL odmítají dvojrychlostní Evropu a tvrdí, že místo České republiky je v integrujícím se jádru, svojí konfrontační politikou v otázce přerozdělování uprchlíků dostaly samy sebe do slepé uličky.
Bohužel do stejné situace přivedly celou Českou republiku. Spor s Evropskou komisí může těžko dospět k jinému výsledku, než že budeme muset ustoupit. Menšina se musí podřídit rozhodnutí většiny, to je princip demokracie. I u nás musí zákony dodržovat i ti poslanci, kteří hlasovali proti nim.
V předvolebním období ovšem můžeme čekat jen další eskalaci staré české písničky o diktátu bruselských byrokratů, kteří ohrožují naši suverenitu a státnost. Nejen prezident Zeman a Andrej Babiš, ale už i volební leadr ČSSD Zaorálek se snaží surfovat na vlně nacionálních emocí a protiunijních nálad.
V současné době jsme nejeuroskeptičtější zemí osmadvacítky, což je do značné míry zásluha většiny našich politiků, kteří všechny problémy sváděly a svádějí na bruselský diktát a úspěchy připisují sobě. Na tuto politiku naskočil i Andrej Babiš, přestože mu EU zaplatila jeho velkolepé Čapí hnízdo.
Český Emmanuel Macron?
Politici se většinou vymlouvají na veřejné mínění, ale zároveň občany podněcují k ještě většímu odporu vůči EU a ke stále většímu strachu z uprchlíků. Jedná se o začarovaný kruh, ze kterého za současné politické konstelace není úniku.
Předvolební hra na protiunijní notu ovšem přichází v nejméně vhodnou dobu. V Evropě sílí přesvědčení, že Visegrádskou čtyřku čím dál více ovládají antievropské, nacionalistické a nedemokratické síly a že toto uskupení brzdí evropský projekt, protože má zájem jen o dotace. S touhle černou jízdou dochází trpělivost nejenom Francouzům, ale už i Němcům.
Přitom povolební výhled nevzbuzuje příliš optimismu. K moci se u nás mohou dostat politici a strany, které budou provádět stejnou politiku jako Viktor Orbán v Maďarsku. Těmto politikům bude vyhovovat pozice ČR na periferii EU, uzavření se do sebe, případně jasná orientace směrem na východ.
Tím, jak sociální demokracie i KDU-ČSL, pokud jde o postoj k EU, neurčitě lavírují, nemají proevropsky zaměření voliči vlastně žádnou alternativu. Přitom - podle všech průzkumů - netvoří jejich počet úplně zanedbatelné číslo.
Strana se skutečně proevropským programem by ovšem musela najít odvahu postavit před voliče jasnou alternativu k národnímu a autokratickému státu, spočívající v orientaci na vyspělé západní země a účast na evropské integraci. Znamenalo by to, kromě jiného, rychlé přijetí eura a opuštění Visegrádu.
K tomu se na naší scéně zatím neschyluje. A tak nezbývá než doufat, že se nakonec přece jen najde nějaký český Emmanuel Macron. Doufejme jen, že už nebude příliš pozdě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.