Richard Seemann: Švýcarsko hledá kompromis s Evropskou unií
Pouze díky překotné situaci na Ukrajině se dostal do pozadí spor Švýcarska s Evropskou unií poté, co referendem schválilo omezení přílivu cizích pracovních sil. Stalo se bolestivým trnem, které narušuje vzájemné vztahy a přímo ohrožuje helvetskou konfederaci využívat ekonomické a právní výhody s 27 zeměmi našeho kontinentu.
Brusel okamžitě reagoval oznámením, že odkládá vzájemné jednání o výměně studentů a výzkumných programů plánovaných do roku 2020. Tím Švýcarsko přijde o evropské peníze na vzdělání a výzkum, prostřednictvím programů Erasmus Plus a Horizont 2020, které jsou podmíněné volným pohybem osob.
Švýcarsko v důsledku referenda, které bylo rozhodnuto nejtěsnějším výsledkem, a pro malou účast jej schválila ve skutečnosti pouhá čtvrtina oprávněných voličů, se dostalo do obtížné situace. Evropská komise vyslovila politování, že tím bude narušeno sedm bilaterálních dohod, které jsou právně propojeny a umožňují volný přístup Švýcarska na vnitřní unijní trh. Odložilo proto i připravovanou energetickou dohodu a smlouvu o letecké dopravě, která by zajistila prosperitu tamních letišť. Helvetští podnikatelé bijí na poplach a žádají politiky, aby se pokusili najít přijatelné východisko.
Minulý týden proto navštívili Německo současný švýcarský spolkový prezident Didier Burkhalter, který řídí současně departement pro zahraničí a Doris Leuthardová, která šéfuje departement pro životní prostředí, dopravu, energii a komunikaci. Odděleně jednali na nejvyšší úrovni se spolkovou kancléřskou Angelou Merkelovou a vicekancléřem Sigmarem Gabrielem. V obou případech byli s porozuměním vyslechnuti, ale žádných rad se nedočkali, protože dohody, které již byly uzavřeny, se musí, jak byli upozorněni, především dodržovat. Němce to navíc utvrdilo, že referendum oprávněně nezavedli, protože jak se ukazuje, přímá demokracie může být kontraproduktivní.
Představitel populistické lidové strany, která referendem omezení zahraničních pracovních sil prosadila Ueli Maurer v sobotním rozhlasovém projevu rezolutně prohlásil, že je nutno dodržet přání lidu který „nesmí být sražen na kolena“. Šéf sociálních demokratů Christian Levrat naopak vyzval k opakování referenda, protože lid se musí jasně rozhodnout, zdali je proti výhodným bilaterálním dohodám s Evropskou unií. Podle bleskového průzkumu bylo v neděli oznámeno, že 74 procent Švýcarů je pro jejich dodržování.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.