Jan Čep - zase jeden rozbitý život
Prozaik, překladatel a rozhlasový redaktor, autor spirituální hloubky i ctitel venkova, dlouholetý exulant se steskem po rodné zemi - to je Jan Čep.
Narodil se v roce 1902 a jeho první práce začaly vycházet časopisecky už ve dvacátých letech. Již v letech třicátých se stal spisovatelem z povolání (kromě vlastní tvorby a překladů psal i lektorské posudky) a mezi jeho blízké přátele patřila řada tehdejších literátů různé myšlenkové orientace.
Ačkoliv bývá porůznu řazen mezi autory katolické či ruralisty, oběma těmto "škatulkám" se jeho tvorba vymyká, jakkoliv je v ní - jaksi samozřejmě - jeho duchovní zázemí i láska ke krajině a vesnici bytostně přítomna.
Mezi jeho hlavní díla publikovaná doma patří knihy povídek Zeměžluč, Letnice, Děravý plášť, Modrá a zlatá, Tvář pod pavučinou, román Hranice stínu a eseje Rozptýlené paprsky.
V srpnu 1948 emigroval do Paříže a jeho exilový pobyt ve Francii byl přerušen pouze v letech 1951 až 1955, kdy žil v Mnichově a pracoval v rozhlasové stanici Svobodná Evropa. Tehdy vytvořil řadu unikátních duchovně zaměřených rozhlasových promluv, z nichž některé vyšly již v exilu knižně (O lidský svět, Malé řeči sváteční), publikoval rovněž v exilových časopisech.
![Jan Čep: Červený muškát | foto: Nakladatelství Sternberg Jan Čep: Červený muškát](https://vltava.rozhlas.cz/sites/default/files/styles//public/images/02402758.jpeg?itok=qpz7_8eT)
Místo ve Svobodné Evropě posléze opustil, protože měl strach, že se začíná opakovat. Pro RFE nicméně psal dále jako volný spolupracovník i poté, co se vrátil do Francie. Papež Jan XXIII mu k šedesátinám udělil papežský řád svatého Silvestra. Zemřel v roce 1974.
Jeho sebrané spisy začaly vycházet po druhé světové válce, ale únor 1948 tento záměr zadusil (poslední vydaný svazek skončil ve stoupě). Podobně dopadl i druhý pokus koncem let šedesátých (tedy v době Čepova exilu).
Jeho sebrané spisy tak vyšly nejprve v osmdesátých letech v samizdatu a následně v letech devadesátých knižně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.