Nejnovější
-
20. století
Lahvička od inkoustu a dětská tiskárna. Příběh Lucy Topoľské, rozené Hrbkové, a její rodiny
Lucy Topoľská je germanistka, němčina je její rodný jazyk. V 1. třídě ale nastoupila do české školy a tehdy se u ní „vyvinula potřeba překladu“, jemuž se věnuje celý život.
-
20. století
Chybí nám japonská zdvořilost. Naučili jsme se lhát, řekl před smrtí jezuita Armbruster
Ludvík Armbruster vyrůstal v rodině, která do kostela nechodila, přesto se ve dvaadvaceti letech stal řeholníkem a následně i knězem.
-
20. století
Popelky ve sklepě. Příběh Gertrudy Milerské Lachsové z Třince, její sestry Hanne, matky a otce
Gertruda Lachsová z Třince žila spolu se sestrou Hanne ve sklepeních víc než pět let. Schovala je tam matka, která se o dcery s částečně židovkým původem za války bála.
-
20. století
Naložili nás na náklaďák a jeli jsme do neznáma. Vzpomínky „kulackých dětí“
Před 70 lety vstoupila v Československu do poslední fáze nucená kolektivizace zemědělství. V letech 1955–1960 tak vyvrcholil proces komunistického ničení venkova.
-
20. století
Nebojovali jsme za připojení k SSSR, ale za Československo. Zradili jste nás! Příběh Ivana Mohority
Československo nás zradilo, tvrdí Rusíni, tedy obyvatelé Podkarpatské Rusi, která byla za první republiky součástí země. „Za připojení Podkarpatska k SSSR jsme nebojovali!“
-
20. století
Přilnuly jsme k sobě dvojnásobně. Vzpomínky Anity Frankové a Ely Fischerové
Před 81 lety, v noci z 8. na 9. března 1944, zavraždili nacisté v Osvětimi Birkenau téměř 3800 lidí z takzvaného rodinného tábora terezínských Židů.
-
20. století
Nacista řval, že ji oběsí a pak pošle do Polska, Židovka se rozesmála. Příběh Doris Grozdanovičové
Drobná stařenka. Krátké vlasy do zrzava. Starší, takový typicky babičkovský pršiplášť. Elegantně, ale nijak luxusně oblečená. Taková byla Doris Grozdanovičová.
-
20. století
Řepčický prostor svobody. Příběh Viktora Parkána, jeho rodiny a jeho přátel
Ve středu 19. února měl pohřeb disident a signatář Charty 77 Viktor Parkán: zemřel 11. února ve věku 78 let. Nepatřil k mediálně známým postavám, ale na tom nezáleží.
-
20. století
„Děda si podřezal žíly. Maminka skočila do Labe, když přišli o statek.“ Vzpomínky na kolektivizaci
Skoro čtyři tisíce žáků osmých a devátých tříd se loni zapojilo do novinářského projektu, v rámci něhož zdokumentovali vzpomínky 620 pamětníků.
-
20. století
„Jako by se člověk najednou ocitl ve válečném filmu.“ Vzpomínky na bombardování Prahy 14. února 1945
Na Popeleční středu 14. února 1945 bombardovaly americké vzdušné síly Prahu, tehdy centrum protektorátu Čechy a Morava. Brzy od té události uplyne 80 let.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- …
- následující ›
- poslední »
O pořadu
Další pořady
-
Ranní Plus
Každé všední ráno od 6 do 9:30 a také v sobotu od 7 do 9:30 si můžete naladit živě vysílaný proud komentovaného zpravodajství s výrazným přesahem do publicistiky.
-
Hlasy paměti
Vydejte se s novinářkou Lucií Korcovou, spisovatelem Adamem Drdou a ředitelem Post Bellum Mikulášem Kroupou do hlubin 20. století.