Je gramotnost zárukou lepšího života?
Žijí v podmínkách, kvůli kterým se nenaučili číst ani psát. Jejich život – převedeno na peníze – je chudý. Negramotnost stojí světovou ekonomiku ohromné částky.
Lidé neschopní číst nebo psát vydělávají o 42 % méně, než by mohli. Hůře postižené negramotností jsou rozvojové země, i když většina finančních nákladů na boj s ní padá na rozvinuté státy.
Na celém světě žije 800 milionů lidí, kteří neumějí číst ani psát. Zůstanou uvězněni v cyklu chudoby?
Můžeme jim pomoct tím, že jim tam, kde žijí, postavíme školy? Kolik dětí, které začnou chodit do takové školy, ji dokončí? Jak je na tom vzdělávání a negramotnost u dívek?
Hostem moderátorky Patricie Strouhalové byla afrikanistka Marie Imbrová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
![slovo_nad_zlato.jpg slovo_nad_zlato.jpg](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/19c0a47caca04bb76b27ba3edcdf74cd.jpg?itok=1i0_J3I_)
![](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/e2afc965669332fc5318f1eaa402a4b5.jpg?itok=i3X2CUFb)
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.