Svazek StB Andreje Babiše: Prefabrikovaný nebo pravý?
Andrej Babiš byl zapsán ve svazcích StB neoprávněně, rozhodl soud. O detailech kauzy mluvili v našem vysílání badatel z Ústavu pro studium totalitních režimů Radek Schovánek a publicista a bezpečnostní analytik Milan Žitný. Moderuje Lucie Vopálenská.
Soud dal Andreji Babišovi zapravdu: V seznamech Státní bezpečnosti byl zapsán neoprávněně. Ústav paměti národa prý nedodal soudu dostatek důkazů.
„Verdikt není pravomocný, to je důležité říci,“ řekl v Pro a proti badatel z Ústavu pro studium totalitních režimů Radek Schovánek.
Ten rozsudek soudu chápe takto: „Soudkyně rozhodla, že předložené důkazy nevypovídají o vědomé spolupráci.“
„Na rozdíl od soudu tvrdím, že je dost důkazů, že Babiš nemohl být spolupracovníkem StB,“ oponoval publicista a bezpečnostní analytik Milan Žitný.
Žitný byl roku 1992 členem lustrační komise ministerstva vnitra. Tam získal první zkušenosti a problematice svazků StB se dalších 20 let věnoval.
Podvádění by byl velký risk, tvrdí badatel
„Babiš mě požádal, abych se podíval na jeho svazek. Prostudoval jsem ho a řekl jsem mu, že je tam spousta znaků, z kterých vyplývá, že je spolupráce vymyšlená a materiály prefabrikované,“ prohlásil Žitný.
S tím Schovánek nesouhlasí: „Prefabrikovaný nebyl a ani nemohl být. Četl jsem i ostatní dokumenty, které se kauzy týkají. 20 let pracuji s dokumenty a jsem bývalý policista, takže zkušenost se spisy mám.“
„Příslušníci StB by podváděním a prefabrikováním dokumentů velmi riskovali. Byly i případy osob za to odsouzených,“ dodává badatel z Ústavu pro studium totalitních režimů.
Žitný má několik argumentů, proč je obsah Babišova svazku sporný. Například, že operativec (označený jako „Š“), který Babišův svazek zřídil a také řídil agenta, nevykázal za celé období žádnou schůzku.
Ve zprávě se také uvádí, že Babiš dostal heslo a kontaktní telefonní číslo. „To jsou formality... Mě zajímá, nakolik jsou záznamy důvěryhodné; a záznamy o výdajích usvědčují z nedůvěryhodnosti,“ dodává bezpečnostní analytik.
Je definice spolupráce problematická?
Schovánek upozorňuje na širší souvislosti Babišovy kauzy:
„Agent Bureš (krycí jméno v Babišově spisu) je členem komunistické strany, pracuje v podniku zahraničního obchodu, tedy v prostředí, kde všichni spolupracují s StB a ti, kteří nespolupracují, jsou jejími kádrovými příslušníky.“
Podle Schovánka je hlavní problém v tom, že sám Andrej Babiš se domnívá, že šlo o normální kontakty v rámci služebních povinností.
„Oni za ním chodili, on se s nimi scházel a odpovídal jim na otázky, které chtěli. Podle směrnic samotné StB se jednalo o tajnou spolupráci."
S tím Žitný nesouhlasí. „Máme velmi jasně definované mantinely spolupráce.“
„Důkazů, které svědčí v Babišův prospěch, je víc než těch, které svědčí proti němu,“ zhodnotil Milan Žitný.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.