Vražedně dobrý český chlebíček. Za války skutečně zabíjel, teď slaví sto let

14. červenec 2016

Legendární pražské lahůdkářství U Paukerta bylo založeno před sto lety a stejné výročí tak může letos oslavit i tradiční český obložený chlebíček.

Ten úplně první snědl rodinný přítel Štěpánky a Jana Paukertových, malíř Jan rytíř Skramlík. Na štaflích maloval lunety ve vinárně Faust a Markétka a potřeboval něco tak na dvě, na tři kousnutí. Podle Richarda Švece, jednoho z dědiců Paukertova lahůdkářství, mu tak z plátku chleba vykrojili chlebíček. „První byl s antipastou a očkem. A někdo řekl, dejte to i do obchodu, tak to dali do obchodu. Zdobené chlebíčky přišly tak po půl roce. Ty první šly do ryb,“ říká.

  • Vražedně dobrý český chlebíček. Za války skutečně zabíjel, teď slaví sto let. Legendární pražské lahůdkářství U Paukerta bylo založeno před sto lety a stejné výročí tak může letos oslavit i tradiční český obložený chlebíček.
0:00
/
0:00


Během prvního roku se chlebová veka změnila na bílou tukovou, aby ingredience neprosakovaly. Přibyly různé varianty a produkt, jenž se stal velmi rychle oblíbeným, začala posléze prodávat i další pražská lahůdkářství. Na evropské špici byli Paukert, ale také Zoufalý či Lippert. Do těchto podniků chodila městská smetánka a Paukertovi svými lahůdkami zásobovali i rodinu Masarykových.

Vražedně dobrý chlebíček

Za protektorátu se obložené chlebíčky staly s nejvyšší pravděpodobností vražednou zbraní. Na tiskové konferenci se jimi 18. září 1941 otrávili čtyři proněmecky píšící aktivističtí novináři. Šéfredaktor Českého slova Karel Lažnovský dokonce na následky zemřel. O roli předsedy vlády generála Aloise Eliáše na tzv. chlebíčkové aféře se dodnes vedou spory. Jeho osobní angažmá považuje za prokázané historik Jan Boris Uhlíř. „Jsou lidé, kteří to popírají," říká a dodává: „Přikláním se k variantě, že chlebíčky připravovala paní Eliášová a předseda vlády do nich pak jed vpravil…Považuji to za čin srovnatelný s atentátem na říšského protektora Reinharda Heydricha.“

Šlo o bakterie tuberkulózy, tyfu a klobásový jed botulotoxin. O manipulaci s těmito jedy v prospěch protektorátního premiéra se ve svých zápiscích zmiňuje urolog, osobní lékař a přítel generála Eliáše. Píší o ní i mikrobiologové, kteří toxický materiál zprostředkovávali. Historička Jana Pasáková však přímé zapojení manželů Eliášových odmítá a skeptický je i historik stravování Martin Franc z Masarykova ústavu AV ČR. „Přijde mi podivné, že by předseda vlády, premiér, generál Eliáš takto riskoval kvůli tak pochybným existencím..“

V celosvětové konkurenci české chlebíčky nepředstavují žádné unikum, obdoby „open-faced sendvičů“ najdeme v celé východní Evropě a ve skandinávských zemích. Předchůdce chlebíčků – tedy „chleby s něčím“- je podle Martina France velmi těžké datovat. Některé zdroje hovoří už o 6. století, ale největší vliv na jejich rozšíření měla podle něj móda pikniků šířící se z Anglie od 18. století, změna životního stylu po baroku a také pozdější snazší obchodování s lahůdkami.

Poslechněte si další nečekané souvislosti kolem tradičního českého chlebíčku v pořadu Zaostřeno. Jaké byly další okolnosti údajného "chlebíčkového atentátu"? A jak se připravuje těsto, díky které veka nepromokne?

autor: luv