Na Plzeňsku se kraslice „rejsovaly“, zdobily voskem i polepovaly

Rejsované kraslice, chodské straky nebo kraslice polepené bezovou duší - o všech je řeč ve speciálním vydání Špalíčku. Nahlédneme do sbírek Národopisného muzea Plzeňska, které pěknou sbírku kraslic také ukrývá. Připravila Michaela Vondráčková.
První dubnové pondělí jsme v našem vysílání odstartovali nový cyklus pořadů připravovaných ve spolupráci s Národopisným oddělením Západočeského muzea. Ve Špalíčku lidových písní, který vysíláme každý všední den po 19. hodině, se tak budeme pravidelně vracet mezi bohaté muzejní sbírky. V prvním pořadu jsme pátrali po zajímavostech ve sbírce lidových kraslic.
Národopisné muzeum Plzeňska (Národopisné oddělení Západočeského muzea v Plzni) je místo, které rozhodně stojí za návštěvu. A to nejen rozhlasovou, je to také báječný cíl třeba pro rodinný výlet. Muzeum minout nemůžete, najdete ho totiž přímo na náměstí Republiky v Plzni. V letošním roce navíc slaví 100. výročí od svého založení.
Národopisné muzeum Plzeňska se z hlediska počtu inventárních čísel řadí mezi největší etnografické sbírky v Čechách. Křehkými a velmi pěknými exponáty jsou ukázky velikonočních kraslic z Plzeňska (i některých dalších míst západních Čech). Zdobené jsou různou technikou. Ve sborníku Plzeňsko v roce 1929 Ladislav Lábek přitom upozornil na zajímavou věc: s kraslicemi zdobenými ornamentem bylo možné se setkat jen od Plzně na jihovýchod, zatímco na vlastním Plzeňsku a v západní oblasti se udržely pouze kraslice jednobarevné. Důvodem bylo jednak velké poněmčení velké části západních Čech v 17. a 18. století a jednak nestejný kulturní vývoj dosud českých oblastí.
Ladislav Lábek také svého času sám vyzýval čtenáře ke spolupráci na zachycení křehké mizející krásy – dochovala se například následující prosba: „Autor prosí snažně čtenáře, aby mu oznámili, zdali ještě v některém místě západních Čech se kraslice zdobí a zejména, aby ukázku jich zaslali Národopisnému muzeu v Plzni, Mansfeldova ulice, Gerlachovský dům. I malované vajíčko jest kus poesie našeho venkova, jejíž ztátu tak trpce želíme.“
„Rejsované“ ze Strašic, „soudečkové“ z Třemošné i „straky“ z chodských Dílů
Náš tip:
Špalíčky lidových písní z Národopisného muzea Plzeňska si můžete na vlnách Českého rozhlasu Plzeň naladit každé první pondělí v měsíci krátce po 19. hodině!
Sbírka Národopisného muzea Plzeňska ukrývá různé druhy kraslic zdobené různou technikou. Najdete mezi nimi třeba kraslice s rýpaným vzorem – tzv. „rejsované“ ze Strašich u Volyně nebo z Hradiště u Blovic. Kromě nejrůznějších ornamentů na nich nechybějí ani různé nápisy nebo vinšování. Nebo třeba kraslice přímo z Blovic – ty jsou polepené kousky látky a zdobené bezovou duší. Muzejní sbírka ukrývá ale třeba i zvláštní kraslici, která je polepená barevným papírem a přilepené ouško z ní dělá malý džbáneček. Jejím autorem je Hynek Dyk z Třemošné.
Zajímavé ukázky kraslic doputovaly do Národopisného muzea Plzeňska z Dílů na Chodsku od manželů Antonína (nar. 1907) a Aloisie (nar. 1910) Hoffmannových, vyhlášených malířů chodských kraslic, tzv. „strak“. Dochovaný je i dopis, který v roce 1976 do muzea spolu s deseti kusy svých kraslic pro doplnění sbírek darovali a zaslali. Jde o nádherné kraslice s bílým vzorkem na červené půdě a také o kraslice s červeným vzorem na bílé půdě. Malované byly špendlíčkem (nebo seříznutými husími brky) rozehřátým včelím voskem a následně pak obarvené. Samotné ornamenty jsou pak popisované jako řetízky, kraječky, rozmarinky, srdíčka, pavučinky nebo smrčinky.
Veršíky a vinšování na kraslicích
Za pozornost stojí i zajímavé nápisy a veršíky, které si můžeme dodnes číst na řadě dochovaných kraslic. Často v nich nechybějí ani slovíčka v němčině: „Pomláska je pro radost, ale smrt jest pro žalost, hesky Pán jest pro potěšení; zum Anndenken“. „To vajíčko malovaný je vod srdce darovaný.“ „Pěkné pozdravení pro mé potěšení v srdci svém chovám a kdo ke mně přijde a laskavý bude, pomlázku mu dám.“
Poslechněte si celý velikonoční Špalíček lidových písní s Národopisného muzea Plzeňska!
Další informace k tomuto tématu najdete:
L. Lábek: Kraslice v západních Čechách. Plzeňsko 1929, s. 35 – 36.
L. Lábek: Velikonoce. Zvykosloví Plzeňska a přilehlých oblastí 1930, s. 13 – 17.
A. Šorm: Nápisy na kraslicích. Český lid 1924, s. 254 – 255.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
OVĚŘOVNA: Domlouvání ukrajinské války? E-mail se odvolává na standardní smlouvu o pomoci raněným
-
,Trumpova politika nás sbližuje.’ Evropská unie pracuje na dohodě o volném obchodu s Indií
-
Místo trampolíny jen vlažné zotavování ekonomiky. Nechybí nám peníze, ale moc plánujeme, míní Hradil
-
ONLINE: Další noční útok na Kyjev zabil sedm lidí a deset zranil. Útoky hlásily i Charkov nebo Oděsa