Na kótě 718 v Brdech vyhlásili aktivisté Peaceland

3. červen 2008
Tento pořad

Ve vojenském újezdu Brdy vznikl nový stát. Aktivisté hnutí Greenpeace, kteří už pět týdnů blokují radarovou kótu 718 v Brdech, včera na místě vyhlásili samostatný stát Peaceland. Má to prý být stát, jehož občané odmítají umístění amerického radaru v Brdech. Stát má vlastní vlajku, hymnu, deklaraci nezávislosti, státní strom a vykolíkované hranice Pokračuje mluvčí Greenpeace a "občanka" Peacelandu Lenka Boráková.

Na kótě 718 v Brdech vyhlásili aktivisté Peaceland

Akce aktivistů však podle mluvčího vojenské policie Jana Čermáka na situaci nic nemění. Uvedl, že vyhlášení fiktivního státu osobami, které se na území vojenského prostoru zdržují protiprávně, a jakási pravidla, postup vojenské policie vůči těmto osobám nijak neovlivní.

Aktivisté, kteří prý dokonce už nebudou vystupovat jako členové Greenpeace, ale jako občané státu, podle Borákové "na svém území" nedovolí přítomnost zbraní. Pokud za nimi přijdou ozbrojení vojenští policisté, odmítnou se jim prý legitimovat. Boráková dodala, že jeden z jejích kolegů to už udělal a hlídka ho zadržela a odvedla.

"Pokud nám osoba pohybující se ve vojenském prostoru bez platného povolení odmítne prokázat svoji totožnost, můžeme ji zadržet a předvést na Policii ČR ke zjištění totožnosti. To se už v jednom případě stalo, takže jsme onu osobu v souladu se zákonem předvedli," komentoval Čermák. I přes včerejší přísnější postup zopakoval, že "žádné silové řešení situace není na pořadu dne".

Aktivisté si místo kolem kóty vykolíkovali a tvrdí, že radar už nespadá do České republiky, ale do jejich země, tudíž o jeho umístění prý bude muset americká vláda jednat s novým státem, nikoliv s Českou republikou. Přestože zdůrazňují, že jejich krok není žádná recese, u několika lidí v Míšově jejich postup vzbudil spíše úsměv.

radar RAT-31 DL

Greenpeace chystali tajnou akci na včerejší poledne, zvali na ni novináře, aniž by jim řekli, o co se jedná. Vyhlášení státu pak o téměř dvě hodiny pozdrželi, neboť čekali na novináře. Ti se však za nimi kvůli přísnějšímu postupu vojenské policie nedostali. Nakonec musela mluvčí aktivistů přijít do Míšova.

Oproti minulým týdnům policie značně zpřísnila režim. Čermák ale tvrdí, že opatření nejsou přísnější, na místě je stále stejný počet příslušníků, policie pouze dobře rozvrhla práci a zaúkolovala jednotlivé hlídky. Po delším monitorování prostoru prý detailně zmapovala území a umí tudíž zasáhnout efektivněji, když někdo vstupuje do prostoru bez povolení. Zatímco v minulých týdnech hlídky kontrolovaly zejména vstupy do prostoru, nyní se pohybují více v terénu a blíže ke kótě. Odtud také vyvedly některé novináře. Na námitku, zda policie záměrně nezadržovala pouze novináře, Čermák uvedl, že hlídky nedělají žádné rozdíly.

Důslednost vojenské policie zaskočila i aktivisty. Počítali s tím, že za nimi přijdou novináři, aby mohli z jejich akce pořídit reportáže. Důslednější hlídání prostoru jim ale prý nevadí, protože mají i nové stezky, které vojenské hlídky ještě neprozkoumaly.

00610689.jpeg

Podle Čermáka policisté od 28. dubna, kdy Greenpeace kótu obsadili, v souvislosti s neoprávněným vstupem do vojenského prostoru kontrolovali na 300 osob. Ve skutečnosti to ale bylo méně lidí, protože někteří z nich se přestupku, za který může být udělena až třítisícová pokuta, dopustili opakovaně.

Postup policie se už příliš nezamlouvá některým místním. "To je fajn, oni jsou na kopci pět týdnů a nikdo je tam odtud nevyvede, ale já, když půjdu na houby, tak mě zatknou," konstatoval jeden z Míšovských.

autor: Směna ČRo Plzeň