Ořešák a ořechy

26. září 2012

V našich větších zahradách, také v parcích a v některých stromořadích, např. v teplejší jižní Moravě, se setkáváme se vzrostlými stromy.

Dominantní ořešáky

Je to ořešák královský (Juglans regia), jež má na 30 lidových názvů, třeba chřapáč, kamenáč, papírák, křapák, vlašák, také strom šlechtický. Je-li v dobrých pěstitelských podmínkách, tak dorůstá až do 30metrové výšky a velké rozložitosti.

Léčivost ořešáků

Léčivé na něm jsou především listy a plody. Pod stromy mohou růst jen málokteré rostliny, neboť za deště se z listů ořešáku vymývá éterický juglon, který omezuje růst mnohých jiných rostlin.
Juglon odpuzuje plísně, využívá se k léčení kožních ekzémů, průjmů, zánětů v ústech, krku a v očích.
Opadanými vyluhovanými listy se barví látky a vlna do béžové až hnědé barvy.

Nemoci ořešáků

Ořešáky královský (vlevo) a černý (vpravo)

Obaly plodů i listy, zejména v dolních partiích koruny, trpí hnědnutím a bakteriální skvrnitostí. Hlavními škůdci jsou vlnovníci: způsobují bradavčitost listů i rubiny plodů, další škůdci způsobují plstnatost listů, což jsou vlnovníci ořešákoví. Choroby i škůdce je možné omezit a zlikvidovat včasnými chemickými postřiky aspoň v dolních partiích stromů.

Spadané listí

Po prvních mrazících i málo pod nulou rychle opadají listy. Jsou upotřebitelné ještě jako léčivka, ale dávají se i do kompostů: je třeba je namíchat s trojnásobným objemem jiné zelené hmoty, jako je listí, tráva, plevely a podobně.

autor: Stanislav Peleška

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.