Na festivalu zasedne poprvé porota složená ze studentů českých vysokých škol
Novinkou 33. ročníku festivalu původní rozhlasové tvorby je studentská porota. Nápad vznikl z iniciativy studentů vysokých škol z celé České republiky se společným zájmem aktivně se na festivalu podílet. Vítězové jednotlivých kategorií obdrží od studentů ocenění - Cenu studentů, která bude předána po skočení každého z poslechových dnů.
„Paralelně s mezinárodní odbornou porotou, která na základě poslechů děl ze shortlistů vybere vítěze, zasedne tento rok také porota studentská. V porotě jsou zástupci Univerzity Palackého, Univerzity Karlovy a Masarykovy univerzity, po zhodnocení udělí cenu v každé kategorii. Jsme zvědaví, jestli se budou hodnocení a vkus obou porot shodovat,“ uvedl ředitel festivalu Prix Bohemia Radio Josef Podstata.
Hlavním úkolem studentské poroty v kategoriích Drama a Dokument je sledovat námět a jeho rozvíjení, dramaturgický záměr a práci na textu, režijní pojetí a zpracování, herecké výkony, zvukový design, práci s hudbou, originalitu a celkový dojem z díla.
Studentská porota kategorie Reportáž sleduje při hodnocení význam a dopad příspěvku, originalitu námětu, přístup ke zpracování, zdrojovou úplnost, komplexnost a zasazení do kontextu, vyváženost, práci se zvukem a jazykovou a vyjadřovací úroveň.
„Jsme velmi rádi, že Univerzita Palackého v Olomouci programově a ideově rezonuje na festivalu Prix Bohemia Radio. Věřím, že se naší univerzitě, kde je aktuálně jedno z mála odborných pracovišť, které se věnuje rozhlasové tvorbě, a festivalu Prix Bohemia Radio podařilo revitalizovat zájem o rozhlas. Myslím, že předsudek, že je rozhlas pro střední generaci se daří bourat a jsem přesvědčen, že návštěvnost bude skvělá“, uvedl prorektor pro vnější vztahy Univerzity Palackého v Olomouci Petr Bilík.

Studenti budou mít možnost reflektovat tvorbu rozhlasových autorů svou vlastní optikou. Studentská porota navíc vybírala ze všech přihlášených příspěvků, nejenom z těch, které byly na shortlistu. Studentská porota vytvoří pomyslný kontrast k porotě odborné.
Spolupráce se studenty se uskuteční také v dalších oblastech. Vzhledem k tomu, že během festivalu do Olomouce přijede řada zahraničních účastníků – zejména porotců, ale i tvůrců jednotlivých děl, byla pro spolupráci na zajištění tlumočení oslovena Katedra anglistiky a amerikanistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého.
Studenti oboru tlumočnictví a překladatelství tak budou moci získat cenné zkušenosti a vyzkoušet si již nabyté dovednosti v oboru tlumočnictví během poslechových dnů kategorie Dokument a Drama a rovněž během slavnostního zakončení festivalu, který se uskuteční za účasti hostů ze zahraničí.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ANO v březnovém měření oslabilo. ‚Pozice chytré horákyně se jim nemusí vyplatit,‘ míní analytička
-
Jansta z kauzy Motol má pozastavenou advokátní činnost. ‚Došlo k tomu na jeho žádost,‘ zní z komory
-
Trump se s Ruskem nespojí. Napadené Evropě by pomohl, tvrdí republikán vozící sanitky na Ukrajinu
-
Důležitá bude disciplína a první gól. Nervozita bude také hrát roli, predikuje závěr předkola Procházka