Putin promeškal správný moment překvapení. A navíc se mu podařilo sjednotit Západ, tvrdí analytik Stulík

27. leden 2022

Napětí na ukrajinské hranici s Ruskou federací nepolevuje. Česká vláda proto ve středu rozhodla o předání čtyř tisíc dělostřeleckých granátů Ukrajincům pro potřebu obrany. Analytik Bezpečnostního centra Evropské hodnoty a bývalý diplomat David Stulík ale věří, že se s postupujícím časem pravděpodobnost většího konfliktu snižuje. „Prezident Vladimir Putin a jeho generálové promeškali správný moment překvapení,“ soudí.

Host Tématu dne upozorňuje, že ruští vojáci jsou mimo kasárna kdesi v polích už dva měsíce a každým dalším dnem se snižuje jejich morálka a odhodlanost k válčení. „Nějaký menší vojenský konflikt ale vyloučit nemůžeme,“ dodává.

Čtěte také

Ačkoliv se ukrajinská společnost připravuje na nejhorší možný scénář, kterým je pozemní invaze, probíhající jednání na půdě Evropské unie nebo NATO vnímá s trochou nadějí, domnívá se Stulík: „Je vidět větší rozhodnost bránit suverénní práva Ukrajiny – jsou tam dodávky zbraní a pocit, že v tom nejsou sami.“

Důvodem, proč ruský prezident vyvíjí prostřednictvím ohrožování Ukrajiny tlak na celý Západ, je snaha vrátit se do první ligy světových hráčů, komentuje analytik. „Chce, aby Západ přijal ruské požadavky na ‚výsostné sféry vlivu‘, a chce ovlivnit na daném území chování západních struktur.“

Chce, aby Západ přijal ruské požadavky na ‚výsostné sféry vlivu‘, a chce ovlivnit na daném území chování západních struktur.
David Stulík

Území, které Putin považuje za své, přitom není jen region bývalého Sovětského svazu, ale celý východní blok, upozorňuje. „Je to i o nás. Nejde jen o Ukrajinu, ale o osud celé střední a východní Evropy.“

Čtěte také

Požadavky Ruska jsou v tomto ohledu nepřijatelné a Západ tedy nemá jinou možnost než je odmítnout. Reakce přitom musí být jednoznačná a prezidentu Putinovi se v tomto ohledu povedl husarský kousek, který sám nezamýšlel, domnívá se Stulík: 

„De facto ještě víc sjednotil Západ a pozici států Evropské unie a Severoatlantické aliance. Díky tomu má co dočinění s jednotným postojem celého Západu.“

Už jen představa, že bychom na slovenské hranici měli ruská vojska, není nic příjemného.
Martin Klus

Ukrajinu by z humanitárních důvodů v případě konfliktu mohlo opustit desítky tisíc lidí, míní Martin Klus, státní tajemník slovenského ministerstva zahraničí. Počítá ale s tím, že většina lidí by chtěla zůstat ve vlasti, jen by se přesunula do bezpečnějších částí země.

Hosty byli:
David Stulík, analytik Bezpečnostního centra Evropské hodnoty, bývalý diplomat, bývalý mluvčí zastoupení EU v Kyjevě
Martin Klus, státní tajemník slovenského ministerstva zahraničí a evropských záležitostí
Jan Schroth, poradce OECD pro migrační politiku, bývalý projektový manažer české kanceláře Mezinárodní organizace pro migraci

„Už jen představa, že bychom na slovenské hranici měli ruská vojska, není nic příjemného,“ připouští Klus. „Když sledujeme, jaké má ruská armáda zbraňové systémy na hranici s Ukrajinou, tak by se mohly dotknout i území členských zemí EU a NATO. Musíme být připraveni i vojensky, aby to nikoho ani nenapadlo.“

Jsme připraveni na případnou migrační vlnu z Ukrajiny? Poslechněte si celé Téma dne Jana Burdy.

autoři: Jan Burda , marz
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.