Automatky: O menstruaci s Dianou Fabiánovou
Před osmi lety proběhla premiéra dokumentárního filmu slovenské režisérky Diany Fabiánové Měsíc v nás. Film pojednávající o menstruaci od té doby objel celý svět a vysílají ho televize i na Blízkém východě. Jak se od té doby změnil společenský pohled na ženský cyklus a jaká byla cesta dokumentu? V Automatkách odpovídala Diana Fabiánová.
„V USA nám na mezinárodním fóru řekli nákupčí z veřejnoprávní televize PBS, že tento film nebudou moci nikdy ukázat, z toho důvodu, že v dokumentu je záběr, kde se dvě umělkyně prochází Madridem a mají na kalhotech menstruační krev. A i přes to, že se v amerických akčních filmech krev objevuje neustále, tato krev je pro americkou televizi nečistá a špinavá. Na druhou stranu, o film projevili velmi vážný zájem nákupčí ze Sýrie s dosahem až do Dubaje,“ říká Diana Fabiánová, podle níž byla menstruace nejhůře vnímaná v Irsku, kde dokonce hlavní představitelka filmu předstírala, že točí film o jiném tématu, protože by čelila veřejnému posměchu.
V roce 2014 na základě mezinárodního crowdfundingového portálu získal tým Diany Fabiánové 33 000 dolarů od dárců z 31 zemí světa a vznikl další film se stejnou tematikou, Mesiačiky. Tentokrát ale čistě edukativní snímek pro teenagery obou pohlaví.
„Když jsme točili Měsíc v nás, chodili jsme po školách a zjišťovali jsme, co si o menstruaci myslí dospívající. Drtivá většina měla k tomuto tématu velmi negativní postoj. A i přes to, že dotazované dívky třeba ještě ani nemenstruovaly, už věděly, že je to něco, co je nepříjemné, z čeho jsou bolesti, a něco, za co je třeba se stydět. Bylo to tak silné, že mi došlo, že je potřeba to nějakým způsobem změnit.“
Film neprošel přes státní vzdělávací systém na Slovensku, progresivnější učitelé a ředitelé škol si ho ale podle Diany Fabiánové kupují sami, a to nejen na Slovensku, ale po celém světě: „V USA existuje nadace, která se snaží vzdělávat studenty středních a vysokých škol, Media Education Foundation, a právě ta snímek koupila a promítá ho po celé zemi. Dokument vysílají teenagerům také v Kanadě, Argentině, Austrálii, Francii, Španělsku. Velmi dobré ohlasy máme z Jižní a Střední Ameriky.“
Poslechněte si rozhovor s Dianou Fabiánovou, dokumentaristkou, která se zabývá sociálně-historickým kontextem ženské podstaty.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.