Karel Rožánek: Bosna a Hercegovina
Reportér domácího zpravodajství ČT a dlouholetý zvláštní zpravodaj na Balkáně Karel Rožánek o Bosně vyprávět umí...
Při vysílání o Bosně se dá těžko vyhnout válečným tématům, Tuzle, Srebrenici a dalším místům poznamenaným nedávnou krvavou historií. V cestovatelském magazínu Casablanca jsme se tomu nevyhýbali, to se s televizním zpravodajem, jehož žena z bývalé Jugoslávie pochází, ani nedá. Především jsme ale mluvili o tom, jací lidí v BaH žijí a jak. Chladná Neretva, pálivé čevapi neboli čevapčiči, mešity přístupné křesťanům nebo sarajevské pivo hrály roli stejně významného tématu jako minulost.
Poslechněte si záznam pořadu – Karel Rožánek v něm upřesňuje, která část je Bosna a která Hercegovina a čím se výrazně liší. Přiblíží, jaké jsou krásy Mostaru a Sarajeva, jak vypadá ten kousek pobřeží (Neum), který BaH má, jaký je noční život v Sarajevu, co jsou perly bosenské kuchyně, co se vám vybaví, když se řekne Tuzla (není to válka), jak často se návštěvník Bosny potká s označenými minovými poli. Dozvíte se, jestli si dát radši točené, nebo lahvové pivo...
Casablanca s Karlem Rožánkem patří do volné skupinky rozhovorů s cestujícími redaktory a spolupracovníky České televize: např. Tomáš Vlach mluvil o Střední Asii, Jan Línek např. o Blízkém východě.
Zobrazit místo Bosna a Hercegovina na větší mapě
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.