Čelisti: Autobusem do ráje oživlých mrtvol

5. červen 2016

Již potřetí v řadě byl hostem filmově-kritického magazínu Čelisti publicista Antonín Tesař, největší žijící expert na nemrtvé dílo George A. Romera. Jeho drtivý rozbor snímku Noc oživlých mrtvol z roku 1968, který se nenadále objevil v české kinodistribuci, tento díl Čelistí zakončil. To, co předcházelo, lze přirovnat snad jen ke komunitnímu tripu peklem, případně k cestě v táborské MHD...

Belgický snímek Paradise Trips totiž vypráví příběh hodně nakyslého řidiče dálkového autobusu neznámé značky, který dostane příležitost zatančit si na techno a dát to dohromady se synem, jenž ho nenávidí. Režisér Raf Reyntjens, který má spíše zkušenosti s videoklipy a krátkými tvary, prokázal jistou míru talentu, jež zachraňuje docela vetchý scénář nepříliš hlubokého mezigeneračního dramatu.

Zatímco u předchozího jmenovaného snímku vládla mezi kritiky shoda, u nového filmu režiséra Thomase Vinterberga Komuna k úplnému souladu nedošlo. Drama, matoucí svým názvem, patří ve Vinterbergově filmografii sice k tomu lepšímu, přesto komunitní život nijak poutavě a objevně nerozebírá. Soustřeďuje se spíše na jednu bolestnou manželskou krizi a prostředí otevřené společnosti používá jen jako kulisu. Herečka Trine Dyrholm dostala za roli nešťastné Anny, kterou „opouští“ manžel, právě cenu za nejlepší herecký výkon na MFF v Berlíně. Brečí hezky, zato Vinterberg se ustaluje ve své roli trochu manipulativního akademika, který si zahrává s diváckými emocemi místy až nevkusně.

Autobusem do ráje oživlých mrtvol

  • Autobusem do ráje oživlých
    mrtvol
    " style="">
    Autobusem do ráje oživlých
    mrtvol
    " style="">
    Autobusem do ráje oživlých
    mrtvol
0:00
/
40:35

Navíc myšlenka, že nového Švejka bude hrát Liška, příliš klidu na duši taky nepřidává. No, uslyšíte sami…

03642166.jpeg
autoři: Vít Schmarc , Daniel Řehák