Chceme dítě. Nejde to
Když jste před třiceti lety neměli dítě ve 20ti, byli jste divní. Dnes je spíš neobvyklé, když ve 20ti dítě máte.
Věk, kdy se páry rozhodují pro zakládání rodiny, se zvyšuje. S vyšším věkem rodičů se ale objevuje řada biologických překážek, které nám v početí potomka brání. A jsou to skutečně „jen“ překážky biologické?
Stejně jako jiné nemoci, mají i poruchy plodnosti svůj obraz nejen v tělesném, ale také v psychickém stavu těch, kdo se s nimi potýkají. Dnešní doba, resp. dnešní věda, ale paradoxně fandí spíše instrumentální medicíně než hledání psychologických příčin problémů s početím. Už po několika měsících marného snažení jsou páry odkazovány do ambulancí reprodukční medicíny, kde podstupují řadu vyšetření, procedur a zákroků. A nikdo se přitom neptá, jestli se cítí být skutečně připravenými na to, aby měli dítě.
O tom, kde všude může začínat marné snažení o dítě, kde hledat odpovědi na otázky, které se tak často nepokládají a hlavně, kde hledat pomoc, jsem si povídala s lékařkou a psychoterapeutkou, MUDr. Zorou Bártovou.
Rozhovor s lékařkou a psychoterapeutkou MUDr. Zorou Bártovou o tom, kde všude může začínat marné snažení o dítě
MUDr. Zora Bártová, lékařka (psychosomatika, homeopatika), psychoterapeutka
Literatura
Clarissa Pinkol Estés: Ženy, které běhaly s vlky
Jan Poněšický: Fenomén ženství a mužství
Roberty Bly: Železný Jan
Steve Biddulph: Kniha o mužství
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.