Transsexualita: Život v cizím těle
Transsexualitou, resp. poruchou pohlavní identity trpí jedinci, kteří se narodili do slova v nesprávném těle. Od malička si jsou celkem jisti tím, zda jsou chlapci nebo dívky, ale jejich tělo tomu neodpovídá. A tak si chlapci v dívčím těle přejí pod stromeček penis a dívky v chlapeckém těle naopak, aby jim penis zmizel.
V pubertě už padá kosa na kámen. Žádný zázrak se nestal, k žádné přirozené transformaci nedošlo. Zkusí to říct rodičům. Ti bývají zaskočeni. Často pak hledají chyby ve výchově, kterými způsobili, že pohlavní identita jejich dětí neodpovídá jejich biologickému pohlaví. Nenajdou je. Transsexualita je vrozená.
V médiích se objevují poněkud extrémní případy transsexuálních mužů, kteří ještě se ženskými orgány rodí děti. Jaký je ale obyčejný život lidí s poruchou pohlavní identity? Jaké to je, když změnou pohlaví začnou procházet na střední škole? A co se stane, když své pohlavní identity nevěnují pozornost a uvědomí si ji na prahu padesátky, když už mají rodinu a děti? O tom jsem si povídala se sexuoložkou a psychoterapeutkou, MUDr. Hankou Fifkovou.
MUDr. Hanka Fifková, sexuoložka, psychoterapeutka; věnuje především psychoterapii sexuálních dysfunkcí a neuróz, zabývá se problematikou sexuálních deviací, sexuálního zneužívání, modifikovala systém péče o transsexuální klienty, realizuje se v osvětové činnosti v rámci prevence AIDS.
Literatura:
Fifková, H., Weiss, P., Procházka, I., Cohen-Kettenis, P. T., Pfäfflin, F., Jarolím, L., Veselý, J., Weiss, Vladimír: Transsexualita a jiné poruchy pohlavní identity
Odkazy:
Sexuologická poradna, MUDr. Hanka Fifková
Sexuologický ústav, Všeobecná fakultní nemocnice v Praze
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka