Grails: Na přirovnání k filmovým soundtrackům jsme hrdí
„Naše hudba je možná typická pro Portland, ale rozhodně tím městem sama ovlivněná,“ říká o lokálních vazbách Grails Emila Amos. „Portland byl dřív hodně zapadlé a ponuré malé město, což se později výrazně změnilo. Začátky Grails spadají do konce téhle temné éry. Jestli nás něco ovlivnilo, tak to, že to bývalo opuštěné, velmi smutné místo.“
Psychedelická hudba Grails v sobě má podle nich mnohem víc z evropské tradice. V rozhovoru s Emilem, Alexem Hallem a Williamem Zakary Rilesem jsme probrali i vztah Grails k filmovým soundtrackům nebo orientální hudbě: „Koncem devadesátek se – s výjimkou Sun City Girls – nedělo v hudbě nic nebezpečného. Oni pro nás byli idoly – a odtud je i část našich východních vlivů. Tehdy se nad world music spíš ohrnoval nos.“
V rozhovoru se mimo jiné dozvíte, jak se neznámá kapela dostala na prestižní label Neurot Recordings, jak Grails do své instrumentální hudby vnášejí příběh nebo proč považují krautrock za jeden z nejdůležitějších hudebních směrů: „Je to mnohem víc než avantgarda, je to nejsilnější moment přehodnocení možností rockové hudby v její historii.“ Od Emila Amose, který je zároveň bubeníkem stoner hypnotizérů Om, taky zjistíte, jak to vypadá s jejich novou deskou. Kromě povídání ochutnejte i ukázky tvorby Grails a sesterského projektu Lilacs & Champagne.
Grails, Lilacs & Champagne – 6. března klub Pilot, Praha
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.