Usměvavá duše: Rozhovor s Aloe Blaccem
Soul je hudba, kterou cítíte, pronesl během svého vystoupení na United Islands Aloe Blacc. Původně rapper, spolupracující s DJem Exilem (projekt Emanon) nebo japonským producentem Cradlem (projekt Bee), se rozhodl pro zpěv, aby mohl být více emotivní. Udělal, co cítil, udělal tedy dobře, jeho apel o míru, lásce a soulu se nyní dostává k daleko širšímu publiku.
„Své undergroundové hudební aktivity mám v plánu vydávat stále u labelu Dirty Science svého dlouholetého spolupracovníka DJe Exila,“ řekl Aloe v rozhovoru po koncertě. Poslechněte si ho tady.

Pokud znáte soul, umíte jistě tleskat na druhou dobu, tato velmi široká hudební kategorie totiž vychází hlavně z „doo-wop“ Rhythm & Blues a samozřejmě gospelů. Za otce soulu je považován Ray Charles a jeho kmotrem je James Brown. Obě zmíněné legendy, které se staly symbolem popularizace černošské hudby (tehdy race music), se narodily ve státě Georgia, zatíženém historií otrokářské Konfederace. Již v počátcích své kariéry naštěstí zažili konec rasové segregace i vydobytí rovného volebního práva. Soul hrál významnou roli v boji za práva Afroameričanů, ale také v rozvoji nahrávacích technologií a technik hudebního průmyslu, tedy populární hudby obecně.
Martha and the Vandellas: Heatwave
Kluby i hitparády v 60. letech ovládlo svým charakteristickým zvukem a nekomplikovaností detroitské vydavatelství Motown. Jen o málo dříve vzniklo vydavatelství Stax, známé spoluprací černošských a bělošských muzikantů. Za krále soulu je označován zpěvák Sam Cooke, který v roce 1963 napsal velmi silnou píseň A Change Is Gonna Come spojující téma rasismu i ztráty jeho syna.
Sam Cooke: A Change Is Gonna Come
Se soulem přichází otevřenost, procítěnost a síla. Ray Charles kdysi prohlásil, rozhodl jsem se být sám sebou a kašlu na to, komu se to bude líbit. A upřímnost je jedním ze zásadních motivů soulu, dáváte do toho přeci svou duši. Aloe Blacc na svém vystoupení ukázal velký respekt k duši hudby, na které vyrůstal. Pro fanoušky soulu, kteří nikdy neměli možnost vidět rané koncerty Marvina Gaye, Arethy Franklin nebo Curtise Mayfielda, to byla vlastně i lekce z historie. Z pohybů Aloe Blacca můžete poznat Jamese Browna nebo Michaela Jacksona, ve vokálním projevu, a co se týče témat, je typicky soulový – láska, vztahy, ale i uvědomění si toho, co se děje ve společnosti, vždy ale jednoduchou formou. Právě song I Need a Dollar se stal jeho největším hitem a hrají ho snad všechna rádia. Možná proto, že je tak nekomplikovaný a i přes své téma vás nenutí přemýšlet příliš dlouho. S velkou kapelou, kterou vede francouzský pianista a producent Alex Finkin, to ale sílu mělo i díky cílené práci s publikem, to kupodivu i docela dobře reagovalo, málem se podařila i Soul Train ulička v davu.
I Need A Dollar v úpravě pro smyčcový kvintet
Aloe Blacc svou druhou sólovou soulovou deskou Good Things, která mu vyšla v roce 2010 opět u vybíravého labelu Stones Throw, šíří pozitivní energii velmi nekomplikovanou a již dostatečně prověřenou formou. Podobně jako Adele nebo Amy Winehouse nebo britské duo Lady, všichni zmínění spolupracovali s tvůrčím teamem vydavatelství Truth & Soul a všichni také představují tu poslední vlnu retro soulu, který skóruje v hitparádách. Nejsem si úplně jistá, zda „change is gonna come“, ale šíření pozitivní energie nepodceňuji. Třeba se tak vytvoří více místa i pro hlubší a osobitější duše, jako jsou Bilal, Georgia Anne Muldrow, Me’Shell Ndegeocello, Thundercat, Jose James nebo Cody Chesnutt.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.