Liberatura s básníkem Danielem Hradeckým
Dnes se v Liberatuře jsme se vydali na sever Čech a zjistíme, jak se Mostecko a Litvínovsko otiskuje do tvorby Daniela Hradeckého, jehož třetí sbírka s názvem 64 vychází právě v těchto dnech.
Záhy po otevření knihy zjistíme, že máme co do činění s básníkem velmi sečtělým, který do svých veršů ukryl nepřeberně pastiček odkazů a aluzí. Kteří autoři a texty byly a jsou pro jeho poetiku zásadní? Z čeho pramení celou sbírku prostupující deziluze? Nakladatelství Perplex slibuje, že sbírka 64 je „zatím nejosobněji pojatou knihou“ Daniela Hradeckého, což je jistě dobrý důvod, proč si ve středu pustit Liberaturu a do jeho veršů se zaposlouchat.
Daniel Hradecký (1973) je severočeský básník, žije v Meziboří u Litvínova. Vystudoval gymnázium v Litvínově, byl archivářem Ústavu archeologické památkové péče v Mostě. Vydal sbírky Muž v průlomu (Orpheus, 2004) a V cirkuse Calvaria (Kniha Zlín, 2009), řadu básní publikoval časopisecky. V roce 2008 získal literární cenu Vladimíra Vokolka. Jeho třetí básnická sbírka s názvem 64 právě vyšla v nakladatelství Perplex.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.