Liberatura s Davidem Zábranským: Chtěl jsem napsat moderní román
Martin Juhás čili Československo působí jako historický román o vztahu Čechů a Slováků. Nenechte se zmást. David Zábranský napsal knihu, u které čtenář musí počítat s překvapením na každé straně.
„Od začátku jsem tu knížku psal jako současnou věc, přestože se to maskuje jako historický román. Pokusil jsem se gramofon nahradit mobilním telefonem, udělat z toho moderní věc. Přijde mi jako hloupost psát v roce 2015 něco, co bude historické a nebude ničím promlouvat k současnosti. A ten text by měl být moderní.“ Teze Davida Zábranského se do knihy promítla dost jasně. Hlavní postavou obsáhlého románu skoro určitě není Martin Juhás, ale spíš sám vypravěč. A také létající hejno rybek.
Podstatné téma Juháse je vztah Čechů a Slováků. „Dívám se na Slovensko s takovým úsměšným, ale zároveň samozřejmě rovnocenným pohledem. Když jsem to začal psát, přišlo mi, že se o tom nemluví. Nemělo by se psát jen o Němcích, ale i o Slovácích,“ vysvětlil Zábranský, který knihu dokonce vydal u slovenského nakladatele. Juhás ale Slovensku určitě nevzdává hold. Jak to tedy celé je?
Poslechněte si poslední Liberaturu a dozvíte se také, proč je pro Zábranského důležitá zvukomalebnost a jaké to bylo, po dvou útlých knihách napsat bichli.
Více z pořadu
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.