Laurie Anderson: umělkyně, která posouvá hranice
Američanka Laura Phillips Anderson, známá jako Laurie Anderson, je ve svých dvaašedesáti jednou z vysoce respektovaných avantgardních umělkyň v mnoha oblastech a žánrech. U příležitosti vydání jejího dalšího studiového alba Homeland po téměř deseti letech, které je další Deskou týdne Radia Wave, si teď s Robertem Candrou připomeneme základní milníky její umělecké kariéry.
Laurie Anderson se po světových pódiích pohybuje od sedmdesátých let. Poté, co vystudovala sochařství a dějiny umění, se živila jako kritička a ilustrátorka dětských knih. Nicméně své nadání rozvinula v mnoha různorodých oblastech. Anderson je multimediální umělkyní, skladatelkou, vokalistkou a instrumentalistkou, básnířkou, fotografkou, filmařkou, dokonce vynálezkyní prapodivných hudebních nástrojů a mimo jiné má na kontě taky heslo „New York" pro Encyclopedii Brittaniku.
Její hudební kariéru odstartoval úspěšný singl O Superman na začátku osmdesátých let. Následovalo debutové album Big Science, které Anderson vydala u společnosti Warner. Mezi prací na dalších albech (ať už hudebních, nebo mluveného slova) a vydáváním celkem šesti knih taky neúnavně vystupovala - někdy sólo, někdy s kapelou, někdy se složitými multimediálními projekty. Zdá se to těžko uvěřitelné, ale Laurie Anderson také komponuje orchestrální skladby, filmovou hudbu i doprovod k tanečním představením nebo vytváří pořady pro rozhlas. Její výtvarná díla vystavují galerie v USA i v Evropě.
Plodná autorka, která po celou kariéru usiluje o posouvání hranic a prolínání nejrůznějších disciplín, pracovala i na takových mainstreamových akcích, jako bylo Expo 1992, zahajovací ceremoniál olympijských her v Athénách v roce 2004 nebo World Expo 2005. Čirou kuriozitou pak zůstává fakt, že Laurie Anderson je jedinou umělkyní na světě s rezidencí v NASA, jejímž výsledkem byla sólová performance The End of the Moon.
Nedosti na tom - Anderson je i inovátorkou a vynálezkyní hudebních nástrojů. Mimo jiné začala hrát na housle smyčcem, na němž je místo žíní napjatý magnetický pásek z kazety. Radikální experiment představuje její „mluvící hůl" - skoro dvoumetrová tyč, která umí reprodukovat zvuky a manipulovat s nimi.
Předloni si Laurie Anderson ve svých šedesáti vzala dlouholetého partnera, kterým není nikdo menší než velvetovská legenda Lou Reed.
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
![tajuplny_ostrov.jpg tajuplny_ostrov.jpg](https://wave.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/dc6840ce882ec3bac8e628bfab9f5bc9.jpg?itok=MGjKRqj7)
![](https://wave.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/6515d334428e57ce276151baa6fa5313.jpg?itok=m8R2tATO)
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.