Gurun Gurun – japonské pozdravy z české kotliny
Vydání debutového alba tria Gurun Gurun má až groteskní nádech. Ian Hawgood je blázen do japonské kultury. Jeho label Home Normal často vydává desky zdejším umělcům, ale jak sám prohlásil: „vždycky jsem chtěl vydat desku s typicky japonským jiskřením – nepřeslazenou, experimentální a navíc originální. Takže si představte mé nadšení, když jsem obdržel album, které všechny tyto parametry splňovalo. Jen ho natočila kapela z České republiky!“
Vzpomínáte na Miou Miou? Nenápadnou komorně laděnou indie partičku z Pardubic, která už tehdy tvořila pokojíčkovou hudbu v duchu Hanne Hukkelberg zjemňovanou nonšalantní francouzštinou? Dvě pětiny kapely, konkrétně Jára Tarnovski a Tomáš Knoflíček, před třemi roky hodlaly ukojit své silné puzení k ambientnějšímu experimentování a založily si boční projekt Gurun Gurun. Duch Miou Miou zůstal zachován, jen je teď vláčnější a místo do Francie vzhlíží zálibně směrem ke království vycházejícího slunce. K tomu trojici dopomáhá hned několik hostujících japonských zpěvaček, z nichž Moskitoo a Sawako již získaly ostruhy na prestižním vydavatelství 12k.
Bezejmenný debut Gurun Gurun hromadou hostí, kde se kromě Japonek mihnou i Kora Et Le Mechanix, Floex, manželé Havlovi nebo dánský indie elektronik Opiate, maximálně získal. Deska, která opravdu ctí japonské avantgardní postuláty introvertní semiakustické avantgardy umělců labelů Plop nebo Noble, ale i německého hračičky FS Blumma, totiž trhá asijská klišé slovanskou melodikou. Tam, kde začíná sólová Sawako a spol. s laptopovou elektronikou, field recordings a akustickou kytarou nudit, přichází Gurun Gurun s odbočkami, které posouvají tichý mumraj do zalesněných končin české kotliny. Když naopak hudba tria začne pošilhávat po hospodské zaplivané putyce, přijde jedna z nesmělých vokalistek a přednesem do ouška nás znovu přesvědčí, že saké se suši také není k zahození.

Debutová deska Gurun Gurun je ambiciózním domácím projektem, který začíná momentálně hybernované Miou Miou přerůstat přes hlavu. Kvartet s Ondřejem Ježkem v sestavě, se totiž míjí s domácí avantgardní tradicí a své snění, které je pozitivním labyrintem s přehlednými i řádně zacuchanými pasážemi, obtěžkala podmanivou atmosférou, která mě nutí po odeznění desky mačkat na přehrávači znovu a znovu tlačítko play.
Jsem zvědav, jak dlouho mi postižení Gurun Gurun vydrží. Zatím nemohu o čtveřici vyslat do světa jiné než nadšené poselství.
Mohlo by vás zajímat
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.